Удовички: У размени података прележаћемо дечје болести

Министарство државне управе и локалне самоуправе провераваће управе општина и градова како спроводе и превазилазе “дечје болести” у процесу размене података из службених евиденција,  изјавила је данас потпредседница владе и министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички.

Удовички је подсетила да је 8. јуна почела размена података из службених евиденција, како то предвиђа Закон о општем управном поступку и додала да предстоји неизвесних 15 дана током којих ће се видети да ли ту размену управе спроводе како треба.

„Очекујемо да ће бити дечјих болести, али очекујемо и да ћемо их савладати”, рекла је Удовички на регионалној конференцији “Управно-правни оквир земаља Западног Балкана – Нови закона о општем управном поступку”.

 

Министарка је указала да не постоји прописан начин како управе да размењују податке како би свака јединица локалне самоуправе имала слободу да пронађе одговарајући начин, истакавши да је то велика промена.

„Заиста морамо да се питамо како је икоме падало на памет да тражи крштеницу или уверење о држављанству, некоме ко је дошао са личном картом, јер је то да је држављанин и да је жив већ потврђено”, рекла је Удовички.

Нови ЗУП Србију води у Европску унију, додала је она и нагласила да је одредба која се односи на промену понашања у управама само један корак ка пуној примени закона. На том путу биће великих изазова, рекла је Удовички.

Према њеним речима, више од 170 других закона мора да се усклади са ЗУП-ом и поставља се већ сада питање да ли је за тај посао задат реалан рок. Главна одредница ЗУП-а је проналажење баланса у односу државе и грађана, а држава је ту да помогне да се остваре циљеви, рекла је Удовички и додала да ЗУП, који је наслеђен из правног система бивше Југославије, није увек „давао грађанима да знају како управе одлучују и није увек имао уједначеност у поступању, а грађанска контрола је неопходна за владавину права”.

Уз опаску да је ових дана било занимљиво видети у медијима да се са неверицом доживљава то да држава неће тражити уверења, Удовички је закључила да се током припреме за примену чланова Закона који регулишу размену података из службених евиденција, дошло до закључка да нема објективних препрека да се та одредба не спроводи.

Професор Правног факултета Добросав Миловановић рекао је да је анализа праћења ефеката прописа била од изузетног значаја како би се видело да ли су и која решења адекватна. Анализа упоредних искуства из Хрватске, када је реч о примени ЗУП, дала су подстицај и смер МДУЛС на шта треба да обрати пажњу, додао је он.

„Да би успела анализа прописа потребна је синергија знања која су на различтим местима, у институтима, на факултетима…, а највећи проблем у Србији је организованост. Ипак, успели смо да организујемо и структурирамо те податке, да утврдимо нешто што није уобичајено да имамо, а то је аргументација за и против неке опције“, рекао је Миловановић.



Skip to content