Udovički: U razmeni podataka preležaćemo dečje bolesti

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave proveravaće uprave opština i gradova kako sprovode i prevazilaze “dečje bolesti” u procesu razmene podataka iz službenih evidencija,  izjavila je danas potpredsednica vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički.

Udovički je podsetila da je 8. juna počela razmena podataka iz službenih evidencija, kako to predviđa Zakon o opštem upravnom postupku i dodala da predstoji neizvesnih 15 dana tokom kojih će se videti da li tu razmenu uprave sprovode kako treba.

„Očekujemo da će biti dečjih bolesti, ali očekujemo i da ćemo ih savladati”, rekla je Udovički na regionalnoj konferenciji “Upravno-pravni okvir zemalja Zapadnog Balkana – Novi zakona o opštem upravnom postupku”.

 

Ministarka je ukazala da ne postoji propisan način kako uprave da razmenjuju podatke kako bi svaka jedinica lokalne samouprave imala slobodu da pronađe odgovarajući način, istakavši da je to velika promena.

„Zaista moramo da se pitamo kako je ikome padalo na pamet da traži krštenicu ili uverenje o državljanstvu, nekome ko je došao sa ličnom kartom, jer je to da je državljanin i da je živ već potvrđeno”, rekla je Udovički.

Novi ZUP Srbiju vodi u Evropsku uniju, dodala je ona i naglasila da je odredba koja se odnosi na promenu ponašanja u upravama samo jedan korak ka punoj primeni zakona. Na tom putu biće velikih izazova, rekla je Udovički.

Prema njenim rečima, više od 170 drugih zakona mora da se uskladi sa ZUP-om i postavlja se već sada pitanje da li je za taj posao zadat realan rok. Glavna odrednica ZUP-a je pronalaženje balansa u odnosu države i građana, a država je tu da pomogne da se ostvare ciljevi, rekla je Udovički i dodala da ZUP, koji je nasleđen iz pravnog sistema bivše Jugoslavije, nije uvek „davao građanima da znaju kako uprave odlučuju i nije uvek imao ujednačenost u postupanju, a građanska kontrola je neophodna za vladavinu prava”.

Uz opasku da je ovih dana bilo zanimljivo videti u medijima da se sa nevericom doživljava to da država neće tražiti uverenja, Udovički je zaključila da se tokom pripreme za primenu članova Zakona koji regulišu razmenu podataka iz službenih evidencija, došlo do zaključka da nema objektivnih prepreka da se ta odredba ne sprovodi.

Profesor Pravnog fakulteta Dobrosav Milovanović rekao je da je analiza praćenja efekata propisa bila od izuzetnog značaja kako bi se videlo da li su i koja rešenja adekvatna. Analiza uporednih iskustva iz Hrvatske, kada je reč o primeni ZUP, dala su podsticaj i smer MDULS na šta treba da obrati pažnju, dodao je on.

„Da bi uspela analiza propisa potrebna je sinergija znanja koja su na različtim mestima, u institutima, na fakultetima…, a najveći problem u Srbiji je organizovanost. Ipak, uspeli smo da organizujemo i strukturiramo te podatke, da utvrdimo nešto što nije uobičajeno da imamo, a to je argumentacija za i protiv neke opcije“, rekao je Milovanović.



Skip to content