Удовички: Управа смањена за више од 16.000 запослених

Потпредседница владе и министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички изјавила је данас да је укупно смањење броја запослених у јавној управи од почетка рационализације веће од 16.000, што је 1.500 људи више него што је планирано, а да су највећи терет у том процесу поднели здравство, МУП, просвета.

Удовички је на конференцији за новинаре у Влади Србије нагласила да је од почетка 2015. године од укупног броја запослених у јавној управи њих 9.500 отишло у пензију, рационализацијом је тај број смањен за још 4.800, док су остали пензионисани или су самоиницијативно раскинули радни однос …

Министарка је нагласила да није, као што је то био случај раније, било подстицаја да људи раније оду у пензију уз велике отпремнине.

Према њеним речима, у Србији је сада на сваких 100 становника запослено 6,7 људи у јавној управи, што је мање него у европским државама где на 100 становника ради осам до 8,5 службеника.

 

Удовички је прецизирала да је на нивоу централне државе смањен број запослених у јавној управи за око 10.000, а на локалном нивоу за око 6.000 и да је на захтев за рационализацију, који је послат на адресе око 70 одсто опстина у Србији, одговорило њих чак 91 одсто.

Задата смањења, нису била линеарна и не треба да буде тако, додала је И прецизирала да су највећи терет у овом таласу рационализације поднели су највећи ресори попут здравства, Министарства унутрашњих послова, просвете. правосуђа. У здравству је број запослених мањи за 4.700 људи, у МУП-у за 1.800, просвети за 1.600.

Говорећи о 7.000 оних који би у овој години у процесу рационализације могли да оду из јавне управе, а коју је оквирно поменуо мандатар Александар Вучић, Удовички је рекла да очекује да они буду слично распоређени као до сада – већи ресори да носе већи терет, и да ће у великој мери одлазити кроз пензионисање.

“Свесни смо да до сада није цела рационализација постигнута циљаном реорганизацијом, већ нисмо лако дозвољавали да се замене пензионисани запосленима. Мораћемо да водимо рачуна о томе да негде треба и новог запошљавања. Важно је да заменимо најважније међу њима, али не и остале. Морамо да будемо опрезни, јер постоје институције и организације којима озбиљно недостаје кадра”, рекла је Удовички.

Удовички је истакла да је претходна оцена да ће бити потребно да кроз овај процес из јавне управе оде 75.000 људи била дата пре резултата функционалне анализе коју су спровели стручњаци Светске банке, на основу које се стекао увид где има вишка а где мање запослених, и зато се од тог броја одустало.

“Сви смо склони да верујемо да нам је држава велика и пребирократизована, имамо вишак бирократије, ‘фали ти један папир’ и даље постоји и зато нам се чини да је држава превелика”, рекла је Удовички.

Анализа је такође показала и нерационалности пре свега у мрежним институцијама, које имају филијале широм земље, попут ПИО Фонда или Републичког геодетског завода.

“Наследили смо организацију из југословенског времена, децентрализовану с филијалама у свакој општини. Али тада није било информатичког система, све се радило ручно, а данас то можемо да променимо”, закључила је Удовички.



Skip to content