Удовички за РТС о Закону о инспекцијском надзору

Очекује се Закон о инспекцијском надзору. Процена је да ће га Скупштина Србије донети већ у првој недељи априла, по редовној процедури. Главна новина је да ће инспектори моћи да контролишу и оне који су нерегистровани.

Нови Закон ће пословање учинити предвидивим. Његови први ефекти могу се очекивати већ за годину дана, а потпуна примена за две године, кажу у Министарству државне управе и локалне самоуправе. У оквиру 12 министарстава на републичком нивоу сада има 39 инспекција. Ту нису укључене локалне инспекције и други органи који се баве сличним послом. До сада су дебљи крај извлачили углавном они који легално послују, а инспектори нису имали механизам да контролишу оне који нису регистровани.

„Према предлогу закона све инспекције су овлашћене и дужне да врше надзор према нерегистрованим субјектима. Када га затекну оне су овлашћене и дужне да му одмах изрекну мере, заплене робу и да га упуте да се упише у регистар. Такође подносе прекршајну пријаву за прекршаје који су прописани овим законом“, објашњава Милан Стефановић из УСАИД пројекта за боље услове пословања.

Прилог РТС можете погледати овде:

 

 

Према анализама из 2014. инспектори су у просеку 12 сати годишње контролисали анкетиране фирме, што је један и по радни дан, па можда најбољи део новог концепта чине анализа ризика и боља координација инспекција, слажу се стручњаци. „Кључна ствар је то да ће се постићи да на основу процене ризика оне компаније које одговорно послују и не крше прописе не буду више подвргнуте великом броју инспекцијских контрола, на пример преко 150 контрола у току једне године, а више ће се контролисати они за које се покаже да крше прописе“, истиче Ана Кнежевић Бојовић из НАЛЕД-а.

Нови Закон ће смањити сиву економију и повећати наплату пореза сматра министарка Кори Удовички. Инспектори ће радити координирано, уз анализу ризика, што ће смањити трошкове привреди и отворити пут инвеститорима.

За инвеститоре је, каже, важно да знају шта могу да очекују. „Да је ово једна уређена држава у којој када они инвестирају свој динар или евро, да знају колико ће да их кошта пословање. Данас је непредвидивост инспекција један од највећих извора неизвесности у пословању привреде и према томе одвраћа инвестиције“, каже Удовички.

Процењује се да ће нов концепт инспекцијског надзора у наредне три године државу коштати око четири и по милиона евра. Само пет најфреквентнијих инспекција привреду кошта два и по милиона евра годишње.



Skip to content