Udovički za RTS o Zakonu o inspekcijskom nadzoru

Očekuje se Zakon o inspekcijskom nadzoru. Procena je da će ga Skupština Srbije doneti već u prvoj nedelji aprila, po redovnoj proceduri. Glavna novina je da će inspektori moći da kontrolišu i one koji su neregistrovani.

Novi Zakon će poslovanje učiniti predvidivim. Njegovi prvi efekti mogu se očekivati već za godinu dana, a potpuna primena za dve godine, kažu u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave. U okviru 12 ministarstava na republičkom nivou sada ima 39 inspekcija. Tu nisu uključene lokalne inspekcije i drugi organi koji se bave sličnim poslom. Do sada su deblji kraj izvlačili uglavnom oni koji legalno posluju, a inspektori nisu imali mehanizam da kontrolišu one koji nisu registrovani.

„Prema predlogu zakona sve inspekcije su ovlašćene i dužne da vrše nadzor prema neregistrovanim subjektima. Kada ga zateknu one su ovlašćene i dužne da mu odmah izreknu mere, zaplene robu i da ga upute da se upiše u registar. Takođe podnose prekršajnu prijavu za prekršaje koji su propisani ovim zakonom“, objašnjava Milan Stefanović iz USAID projekta za bolje uslove poslovanja.

Prilog RTS možete pogledati ovde:

 

 

Prema analizama iz 2014. inspektori su u proseku 12 sati godišnje kontrolisali anketirane firme, što je jedan i po radni dan, pa možda najbolji deo novog koncepta čine analiza rizika i bolja koordinacija inspekcija, slažu se stručnjaci. „Ključna stvar je to da će se postići da na osnovu procene rizika one kompanije koje odgovorno posluju i ne krše propise ne budu više podvrgnute velikom broju inspekcijskih kontrola, na primer preko 150 kontrola u toku jedne godine, a više će se kontrolisati oni za koje se pokaže da krše propise“, ističe Ana Knežević Bojović iz NALED-a.

Novi Zakon će smanjiti sivu ekonomiju i povećati naplatu poreza smatra ministarka Kori Udovički. Inspektori će raditi koordinirano, uz analizu rizika, što će smanjiti troškove privredi i otvoriti put investitorima.

Za investitore je, kaže, važno da znaju šta mogu da očekuju. „Da je ovo jedna uređena država u kojoj kada oni investiraju svoj dinar ili evro, da znaju koliko će da ih košta poslovanje. Danas je nepredvidivost inspekcija jedan od najvećih izvora neizvesnosti u poslovanju privrede i prema tome odvraća investicije“, kaže Udovički.

Procenjuje se da će nov koncept inspekcijskog nadzora u naredne tri godine državu koštati oko četiri i po miliona evra. Samo pet najfrekventnijih inspekcija privredu košta dva i po miliona evra godišnje.



Skip to content