Novim konceptom stručnog usavršavanja želeli smo da omogućimo jednak pristup svih zaposlenih istom kvalitetu obuka, a na kraju i ujednačeno postupanje uprave prema građanima, izjavio je danas ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić.
On je na konferenciji o izazovima modernog pristupa obrazovanju i učenju odraslih koja je održana na Nacionalnoj akademiji za javnu upravu, rekao da je za kvalitetne obuke potrebno imati i dobar sistem akreditacije realizatora, kojim se, kako je dodao, svi ponose.
„Svakako da bismo održali kvalitet novouspostavljenog sistema stručnog usavršavanja, ključan je razvoj trenerskih kadrova, kao i tržišta realizatora obuka. To tržište mora da objedini specifična znanja i veštine kako iz javne uprave, tako i iz privatnog i nevladinog sektora“, dodao je on.
Naveo je da je potrebno i dalje stimulisati kolege iz uprave, ali i eksperte iz privrede, visokog školstva, nevladinih organizacija da svojim iskustvom pruže inovativne poglede na određene teme i da pomognu u unapređenju metode sprovođenja obuka.
Ministar Ružić je čestitao predavačima koji su ostvarili izuzetne rezultate, kao i ostalima „koji sa nestrpljenjem čekaju da prenesu znanja u tolikom broju“ i poželeo im sreću u daljem radu.
On je zahvalio Savetu Evrope i Delegaciji Evropske unije na razumevanju potreba, težnji i podršci koja je bila preko potrebna.
„Kroz projekat Upravljanje ljudskim resursima na lokalu – faza 2 – zajedno radimo na unapređenju sistema stručnog usavršavanja u Srbiji i približavanju Srbije vrednostima i standardima Evropske unije i Saveta Evrope u pogledu funkcionisanja javne uprave“, dodao je ministar.
Akreditovani predavači NAJU će, tokom naredne dve godine, održati brojne obuke za zaposlene u lokalnim samoupravama, u cilju unapređenja njihovih kompetencija i veština, kao deo aktivnosti zajedničkog Programa Evropske unije i Saveta Evrope „Upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi – faza 2“. Ovaj program, vredan 4 miliona evra, finansiraju Evropska unija a sprovodi Savet Evrope u saradnji sa Ministarstvom za državnu upravu i lokalnu samoupravu (MDLS) i Stalnom konferencijom gradova i opština (SKGO).
Kako je rekao ministar Ružić, investiranjem u zaposlene, adekvatnim edukacijama doprinosi se ostvarenju cilja koji je reformom javne uprave i postavljen.
„Tom reformom težimo da upravu transformišemo u efikasan, moderan i profesionalan servis okrenut svim građanima“, ocenio je Ružić.
V.d. direktora NAJU Dražen Maravić istakao je da se na konkurs za akreditaciju predavača NAJU prijavio veliki broj profesionalaca zainteresovanih da rade na usavršavanju zaposlenih u javnoj upravi, koji će u narednom periodu biti uključeni u programe stručnog usavršavanja javnih službenika u opštinama i gradovima.
Šef Misije Saveta Evrope u Beogradu Tobias Flasenkemper istakao je da su Evropska unija i Savet Evrope vrlo intenzivno uključeni u proces modernizacije službeničkog sistema u Srbiji već nekoliko godina. On je podsetio da je Srbija 2007.godine potpisala Evropsku povelju o lokalnoj samoupravi koja garantuje standarde za zaštitu prava lokalnih samouprava i traži od država da poštuju 12 principa dobre uprave.
Zamenica ambasadora EU u Srbiji Mateja Norčić Štamcar rekla je da je Evropska unija u potpunosti posvećena pružanju podrške Srbiji u reformi javne uprave koja je, uz vladavinu prava i ekonomski prosperitet, jedan od tri stuba EU. Zato je EU, samo u ovu oblast, do sada uložila 70 miliona evra i nastaviće da pruža finansijsku i stručnu podršku.
U okviru programa „Upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi – faza 2“ biće obezbeđena finansijska podrška za 50 različitih programa obuke službenika u lokalnim samoupravama. Profesionalizacija državne službe je kontinuiran proces u svim zemljama. Kompetentan i profesionalan javni službenik, dostupan građanima, mora nam svima biti zajedniči cilj“, rekla je Mateja Novčić Štamcar.