Ožegović: Veliki posao urađen, zakon daje rezultate

„Pre godinu dana najavili smo Zakon o inspekcijskom nadzoru na ovom istom mestu. Ne samo da smo ga doneli, već je doneo rezultate, iako punu primenu očekujemo tek od aprila sledeće godine“, započeo je svoje obraćanje Željko Ožegović na Regionalnoj konferenciji Američke privredne komore „Sledeća runda u borbi protiv sive ekonomije“. „Nije cilj samo kažnjavanje, već da se pruži mogućnost onima koji su do sada radili u sivoj zoni da registruju svoju delatnost“.

Ministarstvo je obavilo veliki deo posla, rekao je Ožegović na drugom panelu. Iako čest problem u primeni zakonskih rešenja predstavlja odlaganje donošenja podzakonskih propisa, Ožegović je naglasio da su ona, kada je u pitanju ova oblast, doneta, kao i sva prateća akta (poput stručno-metodoloških objašnjenja), kako bi se ispoštovali svi rokovi i zakon započeo svoju punu primenu od aprila 2016. „Stručnu i političku podršku za primenu daje Koordinaciono telo“, rekao je on i dodao da se sve neophodne informacije u vezi sa primenom Zakona mogu naći na www.inspektor.gov.rs.

 

Ožegović je najavio da će se uspostaviti i jedinstveni informacioni sistem za inspekcije e-Inspektor. Kao jednu od važnih mera za što profesionalnije postupanje inspektora, državni sekretar je naglasio sprovođenje programa obuke inspektora za postupanje po Zakonu o inspekcijskom nadzoru, koja počinje u novembru ove godine. „U okviru desetomesečnog programa, biće organizovano devet dvodnevnih treninga za 220 inspektora – budućih trenera, koji svoje stečeno znanje treba da prenesu svojim kolegama i saradnicima“, rekao je on.

Na pitanje o rezultatima primene Zakona, Ožegović je rekao da ih je bilo dosta, ali da najviše govori da je, poredeći avgust 2014. i avgust 2015. godine, ostvaren porast od 71% registrovanih preduzetnika i privrednih subjekata.

Na samom kraju panela, državni sekretar u Ministarstvu predao je na dalje postupanje predstavniku Poreske uprave Miroslavu Đinoviću nepravilan račun koji je sam dobio u jednom ugostiteljskom objektu, kao primer kako treba svaki građanin da postupa.

Upravo u tom kontekstu, gradski menadžer Goran Vesić rekao je da građani treba da razumeju da inspektori rade u zaštiti njihovih interesa, a ne obratno, i da je često „narod na strani nadziranog subjekta, bez obzira što krši zakon“. Vesić je naglasio da je do sada problem predstavljao nesinhronizovan rad inspekcija i odsustvo saradnje opštinskih i gradskih inspekcija, kao i nedostatak saradnje sa tužilaštvom i MUP-om, što je sada daleko uznapredovalo.

Učesnici drugog panela su se usaglasili da je načinjen važan korak u borbi protiv sive ekonomije i koordinisanom radu inspekcija.



Skip to content