Predstavljen Priručnik za primenu Smernica za uključivanje organizacija civilnog društva

Danas je u Palati „Srbija“ zaposlenima u organima državne uprave predstavljen Priručnik za primenu Smernica za uključivanje organizacija civilnog društva u proces donošenja propisa.

Obraćajući se prisutnima Dražen Maravić, državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, naglasio je značaj Smernica za uključivanje organizacija civilnog društva u proces donošenja propisa, jer se u njima očitavaju, kako je naveo, neki od strateških prioriteta reforme javne uprave. On je naglasio da je proces evropskih integracija posebno doprineo saradnji javne uprave i civilnog društva, ukazavši da postoji  izuzetno dobra praksa  iz pripreme za otvaranje poglavlja za pregovore sa Evropskom unijom.

Osvrćući se na dosadašnje rezultate, državni sekretar je istakao potrebu da Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom nastavi da igra aktivnu ulogu i da posreduje u svim oblicima uključivanja organizacija civilnog društva u proces donošenja propisa. Pozivajući prisutne da se upoznaju sa tekstom Smernica i pratećim Priručnikom, izrazio je nadu da će njihovim korišćenjem proces donošenja propisa biti bogatiji, a efekti bolji ukoliko se, što je moguće ranije, uspostavi saradnja javne uprave sa svim društvenim akterima, a među njima i sa organizacijama civilnog društva.

Svetlana Đukić, menadžerka programa Mediji, kultura i civilno društvo je u ime Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji predstavila rezultate trogodišnje IPA projektne podrške Kancelariji za saradnju sa civilnim društvom. Obraćajući se prisutnima, ona je naglasila da je tehnička podrška Kancelariji jedan od najznačajnijih projekata  za Delegaciju EU.

U ime Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Priručnik je predstavila Milena Banović. Ona se osvrnula u svom izlaganju i na dosadašnje značajne korake u pravcu uspostavljanja pravnog okvira za učešće civilnog društva u procesima izrade propisa i strateških dokumenta. Analizirajući ciljeve donošenja Smernica i izrade priručnika u okviru mandata Kancelarije, ona je, osvrćući se na  Strategiju reforme javne uprave, ukazala na  razumevanje i spremnost Republike Srbije da uključi organizacije civilnog društva  u proces donošenja, ali i primenu i praćenje primene propisa, što predstavlja opšti okvir za izgradnju otvorene uprave.



Skip to content