Obraćajući se prisutnima na panelu „Kako preokrenuti poslovnu kreativnost u prosperitetnu realnost“ Samita 100 biznis lidera Jugoistočne Evrope, koji se održava u Portorožu, potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave dr Kori Udovički istakla je da je najvažnije naći najproduktivniji način saradnje privrede i države.
„Važno je da privreda razume kako radi država i sa kojim se izazovima suočava“, rekla je ona i podsetila da su se pre godinu dana mogli čuti strahovi od potencijalnog bankrota, dok danas, godinu dana kasnije, možemo videti preokrenutu priču.
Intenzivno radimo na tome da ovo ne bude kratkoročna fiskalizacija, već da prilagodimo celokupnu strukturu mogućnostima, građanima i privredi, naglasila je Udovički. Ona je izrazila nadu da ćemo ovu godinu završiti sa prepolovljenim deficitom.
Moramo se ujediniti kao region kako bi bio konkurentniji na svetskom tržištu, jer bez uključivanja u globalnu privredu nema budućnosti, rekla je Udovički, ističući da je veoma važno da države podrže taj proces. “Ako želimo da budemo konkurentni, ako želimo da budemo jači, svaka od naših zemalja mora da izađe iz svoje ljušture, a ceo region da se udruži i sarađuje. Biće nam potreban napor da postanemo dovoljno vidljivi i ubedljivi, da bi nas video svet”, istakla je potpredsednica.
Odnosi privrede i države su već uznapredovali, ali se do ovih rezultata ne bi došlo da nema velikog zalaganja i argumentovane borbe privrede koja je dovela do još jače političke volje potrebne za rešavanje problema u odnosu država-privreda. Navela je da se, među velikim koracima za bolje poslovanje i veću predvidivost poslovanja, svakako nalazi i Zakon o planiranju i izgradnji koji prebacuje odgovornost na lokalne samouprave da u roku od 29 dana obezbede dozvole. Veliki napredak u predvidivosti poslovanja učiniće i Zakon o inspekcijskom nadzoru, kome je cilj da se privreda uskladi sa regulativom, a ne da država hvata privredu u grešci. „Ovaj zakon zatvara prostor za sivu ekonomiju i omogućava inspekcijama da od kraja jula vrše nadzor i nad neregistrovanim subjektima.
Najveći uticaj u promeni odnosa države i privrede imaće Zakon o opštem upravnom postupku koji je sada na javnoj raspravi. „Radimo i na Zakonu o ulaganjima koji će bolje da reguliše pomoć i povlastice investitorima“, zakljućila je potpredsednica.