Udovički: sa manje se može više

„Ova Vlada je dala sebi najteži od svih zadataka: da probleme ne krije, već da ih rešava“, započela je obraćanje predstavnicima medija potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave dr Kori Udovički, povodom objavljivanja rezultata analize javne uprave. Ističući da je jedan od većih problema koji ograničava rad i razvoj Srbije upravo loša organizacija javne uprave, Udovički je naglasila da prvi rezultati mera fiskalne konsolidacije ohrabruju da se još jače uhvatimo u koštac sa nagomilanim problemima nefunkcionalne državne uprave.

„Građani dobro znaju šta znači štedeti i živeti u skladu sa mogućnostima, vreme je da i država to uradi“, poručila je Udovički i dodala da moderna javna uprava mora biti optimizovana u skladu sa potrebama i mogućnostima države i društva, racionalno organizovana uz pravedan sistem plata i odgovarajuću strukturu zaposlenih“. Sve to mora da prati efikasniji, profesionalniji proces upravljanja javnom upravom, oslonjen na savremene informacione i komunikacione tehnologije.

Kako je navela, Ministarstvo je došlo do pouzdanih, ali ne i tačnih podataka jer Srbija nema pouzdan Registar zaposlenih. Među iznetim podacima, Udovički je navela da je u decembru 2014. godine broj zaposlenih u javnoj upravi iznosio 493,505 ljudi, ali da javna uprava nije velika kao što se percepira u javnosti, već da je veći problem u lošoj strukturi.

U Srbiji radi 7 zaposlenih u državnom sektoru na 100 stanovnika. U novim članicama EU, prosek je 8 zaposlenih na 100 stanovnika. Dakle, u ovoj dimenziji problema racionalizacije, mi dobro stojimo iako moramo da vodimo računa o opadajućem demografskom trendu. Međutim, lošije stojimo kada je u pitanju zaposlenost stanovništva i produktivna spospobnost društvau poređenju sa istim državama mi bi trebali da imamo 10-15 % manje zaposlenih jer su nam bar za toliko mogućnosti slabije.

„Neki od problema loše strukture proističu iz toga što negde prekvalifikovani radnici, čije kompetencije povlače relativno više plate, rade na poslovima koje bi podjednako dobro mogli da urade i zaposleni sa nižim kvalifikacijama pa tako i sa nižim platama. Zatim, imamo prevelik broj rukovodilaca u odnosu na broj izvršilaca, pa čak i ekstremne situacije u kojima je neko samom sebi šef. Tome sada dolazi kraj“, rekla je potpredsednica Vlade.

Upravo strukturom zaposlenih i rada, Ministarstvo će se baviti u narednom periodu tokom faze optimizacije, koja će se bazirati na funkcionalnim analizama, popisima i analizama svih poslova koje se vrše.

Odgovarajući na pitanje novinara koliki je višak zaposlenih u procesu racionalizacije, Udovički je precizirala da je reč 4.600 zaposlenih u resorima izvršne vlasti i 4.478 u lokalnoj samoupravi koja objedinjuje upravu i ustanove koje su deo državnog sektora, ali i lokalna javna preduzeća.

„To je procena u ovom trenutku, ali ne i tačan broj. Do donošenja Zakona o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru i odluke Vlade radićemo na tome da što bolje identifikujemo višak zaposlenih“, rekla je Udovički. Ovaj zakon je na javnoj raspravi, koja traje do 4. juna.

Analize su pokazale da imamo prostora za smanjenje zaposlenosti u javnom sektoru uz istovremeno unapređenja nivoa i kvaliteta usluga koji javni sektor pruža građanima i privredi, kazala je ona. „To neće biti ni brzo, ni lako! Nema čarobnog štapića, nema magičnih reči. Jedino uporan rad i jasna vizija dovešće do željenog stanja“.

Zato radimo na dva koloseka, objasnila je Udovički. Prvo i odmah – smanjivanje viška zaposlenih i maksimalna štednja bez narušavanja kapaciteta organizacionih jedinica koje moraju da pruže dobru uslugu građanima i privredi. Zatim će uslediti reorganizacija državne uprave i javnih službi. Negde će doći do ukidanja nekih organizacionih oblika, negde do spajanja, a sigurno i do povećanja psotojećih ili formiranja novih jedinica. „Naime, nije ovo prvi pokušaj da se javni sektor uredi, ali je ranije pojednostavljen pristup i linearno razmišljanje dovelo do nelogičnosti“, istakla je potpredsednica.

„Dakle, ušteda troškova zarada nije sama sebi cilj, kao ni otpuštanja viška zaposlenih koji evidentno postoje! Radi se o čvrstom opredeljenju ove Vlade da javna sredstva budu iskorišćenja sa maksimalnim mogućim pozitivnim efektima. Hoćemo modernu državnu koja pruža prave usluge na pravi način“, zaključila je potpredsednica Vlade.



Skip to content