„Srbija je u toku ove i prošle godine, u veoma izazovnom periodu pandemije Kovid 19, uspela da revidira i usvoji niz najvažnijih strateških dokumenata u oblasti reforme javne uprave i značajno unapredi razvoj i sprovođenje politika RJU u skladu sa evropskim standardima“, istakao je danas državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Čedomir Rakić na devetom sastanku Zajedničkog konsultativnog odbora Komiteta regiona EU i Republike Srbije.
Rakić je, u ime ministarke Marije Obradović, na današnjem onlajn sastanku govorio na sesiji posvećenoj uključivanju lokalnih i regionalnih vlasti u proces pristupanja Srbije EU. Osvrnuvši se na nedavni Izveštaj Evropske komisije o napretku, on je naveo da je Srbija napredovala u gotovo svim oblastima, te da su u oblasti reforme javne uprave prepoznati svi rezultati na kojima je Ministarstvo intenzivno radilo.
„Najznačajniji dokument je svakako Strategija reforme javne uprave za period 2021-2030, koja je doneta u aprilu ove godine, u okviru koje je prvi put izrađen i dokument javne politike kojim se planira strateški razvoj oblasti reforme sistema lokalne samouprave. Cilj je izgradnja moderne, profesionalne, efikasne i odgovorne lokalne samouprave koja je sposobna da pruži kvalitetne usluge građanima i privredi i svojim delovanjem doprinosi ravnomernom razvoju Srbije“, poručio je Rakić.
Kako je naveo, digitalizacija i stvaranje uprave usmerene ka građanima ostali su najvažniji prioriteti Vlade Srbije, a daljim napretkom u razvoju eUsluga, reforma javne uprave doprinela je pružanju adekvatnog odgovora na okolnosti izazvane pandemijom koronavirusa.
Rakić je podsetio i na nedavno usvojene zakone o zaštitniku građana i o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, kojima se unapređuju odgovornost i transparentost rada državne uprave, ali i jača nezavisnost institucija Zaštitnika građana i Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti. On je dodao i da je pripremljen Nacrt zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, čije se usvajanje očekuje u najskorijem roku.
„Ministarstvo prati sprovođenje i učestvuje u implementaciji 14 projekata, koji su prvenstveno fokusirani na reformu sistema lokalne samouprave, decentralizaciju, veće učešće građana i unapređenje izbornog sistema. Jedan od najvećih izazova u narednom periodu je kvalitetno upravljanje ljudskim resursima na centralnom i lokalnom nivou, u cilju uspešno sprovedenih obaveza iz procesa pristupanja EU, ali i mogućnosti korišćenja sredstava iz EU fondova“, naglasio je državni sekretar, zahvalivši se evropskim partnerima na donatorskoj podršci i kontinuiranoj saradnji.
Današnjoj sednici Zajedničkog konsultativnog odbora Komiteta regiona EU i Republike Srbije, čiji je formalni domaćin prvi put u novom sazivu srpska strana Odbora, predsedavali su kopredsedavajući Franc Šausberger, predstavnik Državnog parlamenta Salcburga i Dragana Sotirovski, gradonačelnica Niša. Pored predstavnika srpskih i evropskih institucija, na sednici je govorila i Mateja Norčič Štamcar, zamenica ambasadora i šefa Delegacije EU u Srbiji.
Tema sastanka bila je i zaštita životne sredine, klimatske akcije i energija, kao i tačka informisanja o proširenju TAIEX programa na lokalne i regionalne vlasti.
Foto galerija