U četvrtak, 13. oktobra 2022. godine u Novom Sadu održan je okrugli sto sa ciljem ukazivanja na značaj međusobne saradnje svih učesnika u procesu prijave rođenja deteta čija majka nema lična dokumenta. Skupu je prisustvovalo preko 60 učesnika sa teritorije AP Vojvodina – matičara/zamenika matičara, policijskih službenika, službenika centara za socijalni rad i službenika službi besplatne pravne pomoći.
Učesnici okruglog stola upoznati su sa značajem primene Instrukcije za postupanje u slučajevima rođenja deteta čiji roditelji nemaju lična dokumenta radi omogućavanja upisa u matičnu knjigu rođenih, kao i obavezom međusobne saradnje i koordinacije u sprovođenju ove procedure.
Prisutnima su se ispred Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave obratile Marina Dražić, pomoćnik ministra Sektora za registre i lokalnu samoupravu i Biljana Petković, Dragana Vujkov Radulović ispred Zaštitnika građana, Jelena Milonjić iz Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice – Predstavništvo u Srbiji, kao i predstavnici drugih resora u čijem su delokrugu pitanja od značaja za rešavanje tzv. „pravne nevidljivosti“, i to iz Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva za brigu o porodici i demografiju i Ministarstva pravde. Takođe, na okruglom stolu je učestvovala i predstavnica Kancelarije za inkluziju Roma na području AP Vojvodina.
Instrukcija je zasnovana na principu najboljeg interesa deteta, hitnosti i međusobne saradnje svih učesnika, koji uz zakonom propisanu proceduru, obezbeđuju da dete čija majka nema lična dokumenta ostvari pravo na upis u matičnu knjigu rođenih. Na ovaj način obezbeđuje se, ne samo da novorođeno dete bude upisano u matičnu knjigu rođenih, već i da se majci deteta omogući da otkloni svoju pravnu nevidljivost.
Ovo je jedna od aktivnosti koja se sprovodi u okviru realizacije trećeg po redu Sporazuma o razumevanju zaključenog u februaru 2022. godine, između Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Zaštitnika građana i Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice – Predstavništvo u Srbiji.
Aktivnosti Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, koje su sprovedene u prethodnom periodu u saradnji sa Zaštitnikom građana i Visokim komesarijatom Ujedinjenih nacija za izbeglice – Predstavništvo u Srbiji, omogućile su da se ovakvi slučajevi sada pojavljuju kao izuzetak.