Ružić: Centar rezultat saradnje sa Republikom Korejom i u oblasti IKT

U Beogradu je danas, u prisustvu ministra državne uprave i lokalne samouprave Branka Ružića, otvoren Informatički pristupni centar namenjen obukama državnih službenika, ali i građana u oblasti informacionih i komunikacionih tehnologija, koji je finansirala Republika Koreja sa 250.000 evra.

Ružić je na otvaranju centra rekao da je Ministarstvo obezbedilo prostor, a Republika Koreja opremu, tehnologiju, znanje i obuke koje će, navodi, biti besplatne.

Kaže da je potpuno opremljeni centar namenjen za obuku radnika državne uprave u oblasti informacionih i komunikacionih tehnologija, ali i građanima, studentima, startap preduzećima, nevladinim organizacijama i lokalnim samoupravama.

 

Centar će, navodi ministar, pomoći da se u Srbiji uspostavi održiv model razvoja digitalizacije javne uprave.

„Za mene kao ministra je značajno što će sve ovo doprineti da naši državni organi pružaju kvalitetnije usluge građanima na transparentniji i efikasniji način, jer znanja nikad dosta, posebno kada učimo od onih koji su među najboljima ili najbolji“, rekao je Ružić.

Centar je, kaže, prvi opipljiv i konkretan rezultat Memoranduma sa direktorom Nacionalne agencije za informaciono društvo Republike Koreje, ističući da su Republika Koreja i njena vlada značajan partner Srbije već godinama.

„Otvaranje centra je i svojevrsno priznanje Koreje Srbiji za postignute rezultate u razvoju IT sektora i ekonomije uopšte, pošto se ovakvi projekti pokreću tek kada država dostigne određeni nivo razvoja“, naglasio je Ružić i dodao da je Koreja ove godine izabrala Srbiju kao jedinu državu na Balkanu u kojoj će otvoriti centar.

 

Direktor Nacionalne agencije za informaciono društvo Koreje Bjong Džo So rekao je na otvaranju centra da je informaciono-komunikaciona politika koju sprovodi Vlada Srbije načinila neverovatan napredak, navodeći da je IT u Srbiji sektor sa najbržim rastom koji sa šest odsto učestvuje u BDP-u.

Kaže i da Vlada Srbije pravi važne korake da poveća digitalnu kompetenciju državnih službenika, građana, kao i mladih generacija.

So je rekao da agencija otvara takve centre u zemljama u razvoju, te naveo da ih je do sada otvoreno 53 u 46 zemlje sveta.

Kako je naveo So, Srbija je u Koreji poznata po fudbalu i tenisu, a njegovi favoriti su, kaže, Novak Ðoković i Ana Ivanović.

 

Ki Čang Park iz ambasade Koreje u Srbiji rekao je da će centar biti prostor u kome će živeti prijateljstvo Srbije i Koreje koja je, kaže, partner na putu digitalizacije Srbije.

„Ovo je tek početak“, rekao je on.

Direktor u Ministarstvu nauke i informacionih tehnologija Koreje Mungi Če rekao je da Srbija ima odličan obrazovni sistem koji omogućava razvoj veoma dobrih IT stručnjaka.

Izrazio je uverenje da će centar postati „informaciono dvorište“ na nivou Istočne i Centralne Evrope, te da će se saradnja dve države proširiti i na kulturu i privredu.

Informaciono pristupni centar prostire se na 410 metara kvadratnih sa tri opremljene učionice za obuke iz oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija, konferencijske sale i kancelarije za službenike, sa najsavremenijim računarima i opremom.

 

Edukaciju će sprovoditi stručnjaci, volonteri i konsultanti iz Republike Koreje i Srbije.

Bugarska, Rumunija, Moldavija, Ukrajina i Belorusija su evropske zemlje koje su dobile ovu vrstu pomoći od Koreje u poslednjih 15 godina, a centri su otvoreni na svim kontinentima, osim u Severnoj Americi.



Skip to content