Ružić: Reformom uprave dobićemo službenike kakve svi želimo

Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) jedan je od najvećih partnera vlade Srbije, kada je reforma lokalne samouprave u pitanju, a tim putem obezbediće se službenici kakve želimo – efikasniji, ljubazniji, bolje upućeni i edukovani službenici, izjavio je danas ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić.

 

„Želimo da budu spremniji za taj posao i da kroz profesionalni sistem obuke dostignemo veći stepen efikasnosti i da građani budu zadovoljniji našim radom“, rekao je Ružić i podsetio da su poslanici usvojili Zakon o Nacionalnoj akademiji za stručno usavršavanje, koja će prvi put obezbediti obuku za sve službenike na republičkom i na lokalnom nivou.

Zaposleni će tako, kako je naveo, kroz opšte i posebne obuke sticati nova znanja, veštine i sposobnosti, usmerene na podizanje nivoa kompetencija, neophodnih za kvalitetno obavljanje posla.

Ružić na 45. skupštini SKGO, kojoj je prisustvovalo 138 delegacija srpskih gradova i opština, rekao o da je namera prvenstveno da javni službenik mora da primeni zakon jednako u svim jednakim situacijama, kako bi građani, ma gde bili u Srbiji – i u Somboru, Apatinu, Vlasotincu, bili u ravnopravnom položaju.

 

„Taj cilj prosto ne možemo smetnuti sa uma i mislim da je najvažnije da sve što reformom radimo činimo zbog građana. Javna uprava ne sme i ne može biti kočničar reformi i promena, već podrška. Država mora da počiva na uređenoj lokalnoj vlasti, jer je ona najbliža građanima“, poručio je ministar.

Ekonomski razvoj, ocenio je, obaveza je lokalnih samouprava, ali ne samo zakonska, nego je to i stvarna, životna potreba, zbog čega posao na reformama nije toliko lak.

„Velika stvar je što smo doneli sistemska rešenja – Zakon o opštem upravnom postupku i Zakon o inspekcijskom nadzoru, popisali smo zajedno 188 administrativnih postupaka, što je predstavljalo ključni element za početak primene sistema koji zovemo eZUP i koji obezbeđuje elektronsku razmenu podataka iz službene evidencije, takođe i centralni registar svih podataka iz matičnih knjiga, kako bismo objedinili podatke o rođenju, venčanju i smrti i bili još efikasniji u našem poslu“, naveo je Ružić.

 

Pomenuo je položaj zaposlenih u komunalnoj delatnosti, navodeći da više od 30 odsto zaposlenih prima minimalac, a da više od 50 odsto njih nije dobilo solidarnu pomoć shodno posebnom kolektivnom ugovoru i, u tom smislu, apelovao je na jedinice lokalne samouprave, u kojima postoje finansijske mogućnosti, da to učine do kraja godine, a ostale da ta sredstva planiraju u budžetima za narednu godinu.



Skip to content