Реформа јавне управе је високо међу приоритетима Владе Републике Србије, али и један од предуслова приступања Европској унији, заједно са владавином права и економским управљањем. Разлог томе је што само са одговарајућим административним капацитетима Србија може да спроведе све неопходне реформе предвиђене процесом приступања Европској унији и преговарачким поглављима. Само са одговарајућим административним капацитетима држава може пружити ефикасне услуге грађанима и привреди.
Реформа јавне управе има свој стратешки оквир – Стратегију реформе јавне управе и Акциони план. Овим стратешким документом, који је донет 2014. године, проширен је обухват, и са раније реформе која се односила само на државну управу, активности се сада односе и на јавну управу (изузимајући јавна предузећа). Реформске промене се односе на систем који обухвата око 500.000 запослених.
Циљеви реформе су боља организација јавне управе, јачање процеса управљања јавним политикама, развој модерног и професионалног службеничког система, унапређење система локалне самоуправе, дигитализација и развој е управе, унапређење управљања јавним финансијама, јачање интерене и екстерне контроле јавне управе, унапређење транспарентности и отворености рада управе у целини.
Кроз Стратегију и акционе планове дефинисанo je пет посбених циљева: