Reforma javne uprave je visoko među prioritetima Vlade Republike Srbije, ali i jedan od preduslova pristupanja Evropskoj uniji, zajedno sa vladavinom prava i ekonomskim upravljanjem. Razlog tome je što samo sa odgovarajućim administrativnim kapacitetima Srbija može da sprovede sve neophodne reforme predviđene procesom pristupanja Evropskoj uniji i pregovaračkim poglavljima. Samo sa odgovarajućim administrativnim kapacitetima država može pružiti efikasne usluge građanima i privredi.
Reforma javne uprave ima svoj strateški okvir – Strategiju reforme javne uprave i Akcioni plan. Ovim strateškim dokumentom, koji je donet 2014. godine, proširen je obuhvat, i sa ranije reforme koja se odnosila samo na državnu upravu, aktivnosti se sada odnose i na javnu upravu (izuzimajući javna preduzeća). Reformske promene se odnose na sistem koji obuhvata oko 500.000 zaposlenih.
Ciljevi reforme su bolja organizacija javne uprave, jačanje procesa upravljanja javnim politikama, razvoj modernog i profesionalnog službeničkog sistema, unapređenje sistema lokalne samouprave, digitalizacija i razvoj e uprave, unapređenje upravljanja javnim finansijama, jačanje interene i eksterne kontrole javne uprave, unapređenje transparentnosti i otvorenosti rada uprave u celini.
Kroz Strategiju i akcione planove definisano je pet posbenih ciljeva: