Министарство државне управе и локалне самоуправе установило је нову праксу обележавања Међународног дана државних службеника – 23. јуна. У свечаној сали Палате Србија, додељена су признања најуспешнијим институцијама и локалним самоуправама, које су ове године највише допринеле професионализацији и модернизацији система јавне управе.
Министарка државне управе и локалне самоуправе Снежана Пауновић поручила је да се јавна управа данас суочава са све сложенијим изазовима и растућим очекивањима грађана, због чега је неопходно наставити процес њене модернизације и дигиталне трансформације.
Она је нагласила да су државни службеници најважнији ослонац сваке реформе и да ће Министарство наставити да улаже у њихово знање, професионални развој и напредовање.
„Наставићемо да улажемо у знање, професионални развој и напредовање државних службеника, кроз даље унапређење државно-службеничког система, јер желимо да додатно оснажимо статус и положај свих вас, зато што верујемо да професионална и мотивисана јавна управа није трошак – она је инвестиција у снагу државе и поверење грађана“, поручила је Пауновић.
Честитајући државним службеницима њихов дан, министарка им је захвалила на преданом раду и доприносу функционисању институција и служби које су свакодневно на располагању грађанима.
Обраћајући се присутнима, заменица шефа Делегације ЕУ у Србији и отправница послова Пламена Халачева навела је да су професионални, стручни и одговорни државни службеници од суштинског значаја за изградњу поверења између грађана и државе.
“Они обезбеђују континуитет, штите владавину права и претварају јавне политике у опипљива побољшања у свакодневном животу људи. Државни службеници нису само пуки администратори. Они морају бити и носиоци промена, чувари континуитета и партнери у изградњи просперитетнијег, отпорнијег и инклузивнијег друштва. Професионална јавна управа заснована на заслугама и усмерена на потребе грађана остаће један од најчвршћих темеља даљег напретка Србије на њеном путу ка Европској унији, а ЕУ ће остати посвећена подршци реформама које помажу да се јавна управа развија, модернизује и боље служи грађанима у локалним заједницама”, поручила је Халачева.
За најбољу градску управу признања су добили Град Нови Пазар и Град Крагујевац док је за најбољу општинску управу проглашена Општина Врњачка Бања. Награђене су и институције које имају кључну улогу у обуци и развоју кадрова: Национална академија за јавну управу, Правосудна академија и Дипломатска академија.
Испред добитника повеље присутнима су се одбратили председник Општине Врњачка Бања Бобан Ђуровић, као и Немања Грбић, директор Дипломатске академије.
Ђуровић је том приликом нагласио да су људи „суштина и покретачка снага система и они који мењају живот наших грађана набоље“, док је Грбић истакао да добијено признање сматра „потврдом значаја, знања, стручности и континуираног усавшавања у државној служби“, али истовремено и обавезујућом на још посвећенији, одговорнији и преданији рад.
Обележавање Дана државних службеника биће настављено и 23. јуна, панел дискусијама и разменом искустава – државних службеника, али и добитника награда – у Европској кући у Београду.
Догађај је реализован уз техничку подршку ЕУ пројекта за реформу јавне управе (ЕУ4ПАР).
Фото: Немања Панчић









