Državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) Ivan Bošnjak poručio je danas da Zakon o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave uvodi službenički sistem i na niže nivoe vlasti i pred gradove i opštine postavlja vrlo velike zahteve kada je reč o izboru adekvatnog načina za najbolje upravljanje kadrovima.
„Zakon pred lokalne samouprave postavlja visoke zahteve kako bi prepoznali adekvatne kadrove, adekvatno ih postavili i njima upravljali, a samim tim i obezbedili širi društveni razvoj za našu zemlju“, rekao je Bošnjak u Beogradu na završnom seminaru u okviru Projekta „Upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi”.
On je predstavnicima lokalnih samouprava poručio da je veoma važno da zbog investicija, koje će u budućnosti obezbediti, prepoznaju šta je to najvažnije za njihove sredine i da omoguće domaćim i stranim investitorima da to i sprovedu, a da uprava ne bude ne kočnica, već adekvatna podrška i katalizator daljeg razvoja.
„U tome ćete od svih nas imati podršku. Ovaj projekat je dobro osmišljen, predviđen je da traje nekoliko godina i u nekoliko faza i zaista ne sumnjam da ćemo u tome biti uspešni“, rekao je Bošnjak i parafrazirao odlazećeg šefa Misije MMF Dehenga Kima: „Zbog zdravstvenoog stanja morali smo pre tri godine da preduzmemo rigorozne mere i povedemo računa o svojoj telesnoj masi i to smo uspeli na najdrastičniji način, gladovanjem. Sada nam predstoji nova faza – šta i koliko konzumiramo, kako bismo kroz trenint i razvoj sopstvenih kapaciteta obezbedili dalji ekonomski razvoj“.
Generalni sekretar Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) Đorđe Staničić obećao je podršku svih koji su učestvovali u tom projektu, kako bi Zakon bio primenjen u lokalnim sredinama, što podrazumeva ne samo predsstavljanje Zakona i njegovih glavnih karakteristika i svih novina koje donosi, već i najave onoga što mora da se uradi.
„Prvo podrazumeva savetodavnu podrška nas i Ministarstva, uz Savet Evrope i podršku Evropske unije na sve moguće načine, preko interneta, sajta, u direktnom kontaktu i kroz set obuka fokusiranih na načelnike gradskih i opštinskih uprava“, rekao je on.
On je zaključio da je cilj da se uvede službenički sistem, kako bi se motivisali i ohrabrili adekvatni kadrovi da u lokalnim samoupravama vide i potencijalnu karijeru i mogućnost za napredovanje.
„Očekujemo da budete nosioci ovih promena i uvođenja novih instituta kako bismo na kraju rekli da smo zadovoljni i da smo postigli uspeh“, zaključio je Staničić.
Partneri na Projektu „Upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi“ su MDULS, SKGO i Savet Evrope, a njegov cilj je podrška gradovima i opštinama u primeni Zakona o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave.
Zakon postavlja osnove za uspostavljanje modernog službeničkog sistema u lokalnoj samoupravi, a novine i unapređenja u radu lokalne uprave posebno se odnose na sistem upravljanja ljudskim resursima, planiranje kadrova, procedure zasnivanja i prestanka radnog odnosa, obuke i stručno usavršavanje, merenje i vrednovanje učinka zaposlenih, sistem stimulacija i sankcija, transparentnost procedura, itd.
Krajnji cilj ove reforme je stvaranje uređene i efikasne lokalne administracije čiji zaposleni mogu da odgovore na sve izazove sa kojima se mogu susresti u okviru svojih nadležnosti.
Kroz sprovođenje ovog projekta Savet Evrope, MDULS i SKGO žele da obezbede pomoć gradovima i opštinama da što brže, bolje i bezbolnije reformišu sistem upravljanja kadrovima u svojim administracijama i da usvoje nove principe i procedure koje Zakon propisuje, ali i da podrži uspostavljanje sistema za stručno usavršavanje lokalnih službenika koji će obezbediti kontinuirani razvoj njihovih kapaciteta, stručnosti i znanja.
Pre završnog skupa u beogradskom Hotelu „M“, skupovi su održani u Nišu, Kragujevcu, Čajetini, Novom Sadu i Subotici.