Pomoćnik ministra državne uprave i lokalne samouprave Marina Dražić, rukovodilac Sektora za matične knjige i registre, ocenila je danas da su aktivnosti postignute u okviru Sporazuma o razumevanju zaključenog pre dve godine između MDULS, Zaštitnika građana i UNHCR-a, na zadovoljavajućem nivou i naglasila da je Srbija napredovala u borbi protiv apatridije.
Dražić je, na završnom sastanku Operativne grupe, objasnila da su aktivnosti pre svega bile fokusirane na ostvarivanje prava na upis u matičnu knjigu rođenih pripadnika romske nacionalne manjine, sa posebnim akcentom na novorođenu decu.
Takođe, kako je istakla, aktivnosti su bile usmerene na koordinaciju i efikasnost svih učesnika u procesu upisa u matičnu knjigu rođenih, sa akcentom na slučajeve rođenja deteta čija majka nema lična dokumenta.
„Operativna grupa je imala zadatak da predlaže mere i aktivnosti, kao i da pronađe najadekvatnija rešenja potrebna za regulisanje pitanja lica koja nisu upisana u matične knjige rođenih i u tom cilju doneta je Instrukcija za postupanje u slučajevima rođenja deteta čiji roditelji nemaju lična dokumenta“, napomenula je Dražić.
Tokom rada Operativne grupe organizovana su četiri okrugla stola, kako bi se zdravstveni radnici koji u porodilištima rade na prijavi rođenja deteta, matičari, policijski službenici, službenici u centrima za socijalni rad i pružaoci besplatne pravne pomoći upoznali sa Instrukcijom i značajem njene primene.
Takođe, UNHCR je publikovao istraživanje, koje je sproveo Cesid 2020. godine, čiji je osnovni cilj bilo pribavljanje reprezentativnih podataka o raširenosti apatridije među populacijom Roma, Aškalija i Egipćana, koji žive u neformalnim naseljima u Srbiji, a koje je predstavljeno javnosti u julu ove godine.
„Verujemo da će sve ove aktivnosti značajno doprineti efikasnosti u postupanju u ovim situacijama, jer službenici sada imaju instrument kojim se mogu rukovoditi u situacijama rođenja deteta čija majka nema lična dokumeta. Nastavljamo da pratimo stanje u ovoj oblasti“, poručila je Dražić.