15. Ekonomski samit, Metropol hotel – Problem nije u broju, već u lošoj strukturi i visokim troškovima

Na drugom danu 15.ekonomskog samita, potpredsednica Vlade dr Kori Udovički podsetila je na nedavno predstavljene rezultate analize javne uprave, posebno naglašavajući da problem nije toliko u broju zaposlenih u državi, koliko u samoj strukturi zaposlenih i visokim troškovima.

Broj zaposlenih u odnosu na broj stanovnika u Srbiji nije tako veliki u poređenju sa drugim evpropskim zemljama. Problem našeg javnog sektora je loš raspored i struktura zaposlenih, poručila je ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički na 15.ekonomskom samitu. „Analize pokazuju da u javnom sektoru neretko imamo duplirane funkcije, viškove nekih kadrova, a s druge strane manjkove zaposlenih na pojedinim mestima. Troškovi zaposlenih u odnosu na BDP su među najvišima u poređenju sa drugim zemljama“, ocenila je Udovički.

 

Govoreći o zdravstvu, o čemu će se u popodnevnim časovima razgovarati na Samitu, Udovički je rekla da su upravo tu posebno visoki troškovi imajući u vidu njihov odnos sa BDP. „Troškovi u zdravstvu iznose 10,6 odsto BDP-a, to je mnogo, a rezultati nisu u ravnoteži sa tim iznosom. Reč je o tome da nam nedostaju lekari a to znači da imamo problem u strukturi zaposlenih u zdravstvu“, istakla je Udovički.

„Ova Vlada se razlikuje od drugih i po jasnoj nameri da stvori poslovni ambijent u kom će predvidivost poslovanja biti odrednica za privlačenje investicija“, rekla je potpredsednica srpske Vlade.

Vrlo je važno da imamo uređenu državu, rekla je Udovički navodeći da za to najvažniju ulogu igraju stabilan makroekonomski okvir i jasna pravila igre. A ne možemo napraviti održivu strukturu ukoliko se stalno prilagođavamo zatečenom stanju i strukturi, već moramo dobro da sagledamo svako radno mesto, organizacionu jedinicu, kako bi videli gde imamo viška, a gde manjka kapaciteta, šta možemo da ukinemo, a šta da spojimo, rekla je ona.

U tom cilju,ona je napomenula da se radi na donošenju Zakona o platama i izrazila očekivanje da bi ovaj Zakon do jeseni trebalo da uđe u skupštinsku proceduru.

„Težićemo da se poslovi koji se plaćaju dobro standardizuju i dobro opišu. Sada se naime ne zna da li nekoga plaćamo za višu funkciju, a iako on radi za manje plaćen posao“, istakla je Udovički. Od velikog značaja za uređivanje države su i Zakon o platama i Zakon o inspekcijskom nadzoru koji je nedavno usvojen, zaključila je ona.



Skip to content