Bošnjak sa predstavnicima Specijalne misije za procenu sprovođenja izbora

U Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave  danas je održan sastanak sa predstavnicima  Specijalne misije za procenu sprovođenja izbora, koji su se interesovali za postupak registracije političkih stranaka u Srbiji.

Sastanku su prisustvovali državni sekretar u Ministarstvu Ivan Bošnjak, pravna analitičarka Elisaveta  Karagianidou, saradnica u Misiji Anđelka Marković i šef Odeka za ostvarvanje slobode udruživanja u Sektoru za ljudska i manjinska prava i slobode Marija Dživdžanović.

Elisaveta  Karagianidou je rekla da je Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava OEBS-a otvorila u Beogradu Specijalnu misiju za procenu sprovođenja izbora za parlamentarne izbore u Srbiji, koji su održani 21. juna i da  eksperti Misije prate osnovne aspekte izbornog procesa, te da su zainteresovani za analizu pravnog okvira, njegovu primenu, usklađenost sa međunarodnim standardima. Iz tih razloga  zainteresovani su za postupak registracije političkih stranaka.

Ivan Bošnjak ukazao je da je Zakon o političkim strankama kao novinu od 2009. godine uveo pojam političke stranke nacionalne manjine, što je trebalo posmatrati kao afirmativnu meru u zaštiti prava nacionalnih manjina i naš specifičan kvalitet.

Takođe, istakao je da su saglasno Ustavu i pravnom sistemu Republike Srbije, podaci o osnivačima političkih stranaka su zaštićeni, da se ne traži etnička pripadnost, odnosno da nije potrebno da se osnivači izjašnjavaju o svojoj nacionalnoj pripadnosti i da je Zakonom posebno uređeno pitanje naziva političkih stranaka.

Državni sekretar se osvrnuo i na izbornu proceduru u vezi podnošenja potpisa za izborne liste, kao i na participaciju političkih stranaka u izborima za nacionalne savete nacionalnih manjina. Pored toga, ukazao je da u cilju olakšvanja postupka registracije u narednom periodu treba razmišljati, a sve u skladu sa reformom javne uprave, o mogućnosti da se vrši elektronska prijava osnivača političke stranke u procesu registracije.

Ukazano je da je desetogodišnja praksa primene Zakona pokazala da je potrebno izvršiti izmene i dopune Zakona radi preciziranja pojedinih rešenja i bližeg normativnog uređenja, da je s tim u vezi 2018. godine  urađena i uporedno pravna analiza primene propisa u ovoj oblasti, a u toku 2019. je pripremljen Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o političkim strankama, u transparentnom procesu uključena je javnost od najranije faze, te da su Okruglom stolu koji je održan u Beogradu u okviru javne rasprave prisustvovali i predstavnici OEBS-a.



Skip to content