Državni sekretar MDULS Stevan Gligorin prisustvovao je danas u Kragujevcu promociji Antidiskriminacionog kodeksa, namenjenog državnim službenicima kao pomoć u radu, u cilju zaštite ljudskih prava i prevencije diskriminacije.
Donošenje ovog kodeksa rezultat je četvorogodišnje projektne saradnje 11 jedinica lokalne samouprave u Srbiji i Ekumenske humanitarne organizacije iz Novog Sada EHO i organizacije HEKS/EPER iz Švajcarske, kako bi se unapredio proces socijalne inkluzije Roma i drugih osetljivih grupa u društvu.
Gligorin je, u svom uvodnom obraćanju na otvaranju skupa, istakao da je Grad Kragujevac prva lokalna samouprava u zemlji koja je donela dokument kojim se sprečava diskriminacija u javnim institucijama i unapređuje kultura ravnopravnosti.
„Donošenjem Antidiskriminacionog kodeksa koji je namenjen svim zaposlenima u gradskoj upravi, Kragujevac je postao primer dobre prakse u prevenciji i borbi protiv diskriminacije. Ovaj kodeks je prilagođen specifičnostima Kragujevca i unapređuje antidiskriminacioni pravni okvir naše države“, poručio je Gligorin.
On je izrazio uverenje da će i drugi gradovi i opštine u Srbiji slediti primer Kragujevca i raditi na donošenju svojih lokalnih akcionih planova za prevenciju diskriminacije, sličnih kragujevačkom kodeksu, ali usklađenih sa specifičnostima svojih sredina.
Gligorin je podsetio i na aktivnosti koje je MDULS, iako nenadležno za pitanja ravnopravnosti, sprovelo u protekle dve godine kao vid podrške jedinicama lokalne samouprave u prevenciji i borbi protiv diskriminacije, posebno kada je u pitanju unapređenje položaja marginalizovanih kategorija stanovništva, a pre svega romske populacije.
On je podsetio da MDULS dodeljuje godišnju nagradu za najbolje opštinske/gradske uprave u oblasti ravnopravnosti i antidiskriminacije. Takođe, MDULS kroz dugogodišnju saradnju sa UNHCR-om i Zaštitnikom građana radi na rešavanju problema upisa romske nacionalne manjine u Matičnu knjigu rođenih i smanjivanju rizika od apatridije, sa ciljem da do kraja 2024. godine apatridija u Srbiji bude potpuno iskorenjena. I tokom pandemije KOVID 19 virusa MDULS se, u saradnji sa JLS, trudilo da romska naselja ne ostanu bez pijaće vode i struje, da budu dobro informisani o virusu i shvate važnost prevencije, u čemu je imalo podršku Kriznog štaba, ali i romskih medijatora i koordinatora.
„Kako niko ne bi bio izostavljen i zaboravljen u procesu imunizacije, kada je država nabavila vakcine protiv KOVID 19 virusa, sproveli smo opsežnu terensku akciju i pomogli da se više od 18.000 Roma prijavi za imunizaciju i vakciniše, a u saradnji sa domaćim i stranim partnerima podelili preko 20.000 porodičnih higijenskih paketa najugroženijim romskim porodicama u zemlji“, naveo je Gligorin.
On je posebno istakao da MDULS aktivno sarađuje sa Timom za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, dok je posebnu pažnju posvetilo stručnom usavršavanju državnih službenika u oblasti zaštite ljudskih prava, kao i posebnom programu obuka mladih Roma i Romkinja sa stečenim visokim obrazovanjem, koji nisu zaposleni u javnoj upravi, sa ciljem da unaprede svoje profesionalne kompetencije kao preduslov za bolju zapošljivost u upravi.
„Program „Barvalipe“ sprovela je u prethodnoj godini naša Nacionalna akademija za javnu upravu, formiranjem paketa multidisciplinarnih obuka za pripadnike romske visokoobrazovane populacije, u saradnji sa romskim nevladinim sektorom. Za samo šest meseci prošle godine ovaj program uspešno je završio 41 polaznik, koji će, nadam se, u budućnosti naći svoje zaposlenje u javnoj upravi“ zaključio je Gligorin.
Foto galerija: