„Dve najznačajnije novine koje je doneo Zakon o inspekcijksom nadzoru su to što je omogućena kontrola neregistrovanih privrednih subjekata i što je inspekcijama data nova preventivna i savetodavna uloga“ rekao je danas pomoćnik direktora Upravne inspekcije Nenad Šarkoćević. On je na skupu koji je organizovao Danas Conference Center „Siva ekonomija i inspekcijski sistem Srbije“, rekao da je ovaj zakon omogućio i mnogo bolju koordinaciju i usklađivanje nadzora koji vrše različite inspekcije.
Šarkoćević je istakao da položaj zaposlenih u inspekcijskim službama nije na zadovoljavajućem nivou i da nemaju dovoljno kapaciteta ni opreme.
Ukupan broj republičkih i lokalnih inspektora, kako je rekao, je oko 6.500, znači da jedan inspektor dolazi na 1.200 stanovnika, dok je u Evropi jedan inspektor na 780 stanovnika.
„U ovom trenutku na nivou Koordinacione komisije radi se analiza svake pojedinačne inspekcije. Kada sagledamo situaciju i razgovaramo sa svim inspektorima, predložićemo Ministarstvu finansija broj potrebnih inspektora„, rekao je on.
Da su inspekcijske službe veoma značajne za borbu protiv sive ekonomije potvrdio je i rukovodilac Jedinice za podršku Koordinacionoj komisiji za inspekcijski nadzor Dragan Pušara koji je rekao je da je prošle godine bilo 250.000 inspekcijskih nadzora, a od toga 5.000 nad neregistrovanim privrednim subjektima, što je omogućio novi zakon. „Samo Inspekcija rada je prošle godine zatekla 17 000 neprijavljenih radnika. Nakon nadzora 14 000 radnika je prijavljeno“, rekao je Pušara.
On je istako je da je u prva dva meseca primene Zakona o inspekcijskom nadzoru u prošloj godini za 50 odsto porastao broj novoregistrovanih preduzeća i izrazio uverenje da je to delom posledica boljeg i drugačijeg rada inspekcijskih službi.