ZAVRŠNI OKRUGLI STO O NACRTU ZAKONA O ZAPOSLENIMA U JAVNIM SLUŽBAMA
„Cilj je da Nacrtom zakona o zaposlenima u javnim službama izgradimo sistem koji će obezbediti transparentnost, pravičnost i omogućiti kvalitetnije pružanje usluga građanima i privredi. S druge strane, nastojimo da omogućimo da država bolje i lakše upravlja javnim službama“ rekao je državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Zoran Kasalović na završnoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o zaposlenima u javnim službama, koja je održana danas u Beogradu.
Državni sekretar je objasnio da je nacrt zakona o kome se raspravlja deo sveobuhvatne reforme sistema plata i radnih odnosa u javnoj upravi. „Ovi zakoni uvode red u sistem kojim je bilo teško upravljati jer je netransparentan i nepravedan. Moramo da ga unapredimo ako želimo da pružamo kvalitnije usluge građanima, a to ćemo moći ako samo ako utvrdimo osnovu koja će omogućiti pravičnost, jednak tretman i sistem plata koji će motivisati zaposlene u školstvu, zdravstvu, socijalnoj zaštiti, državnoj upravi da te usluge kvalitetnije pružaju“, naglasio je Kasalović.
Državni sekretar je rekao da je možda najveći značaj ovog zakona što obezbeđuje pravičnost za sve zapsolene u javnim službama. „Svi zaposleni imaju istu poziciju i tretman, na isti način se vrednuje i nagrađuje njihov rad, a kad bude bilo para za veće plate, one će biti raspoređene transparentno i pravično, jednako svima, uvažavajući specifičnosti poslova! Toga na žalost nije bilo ranije i onda imamo nezadovoljne kolege koji gledaju da neko drugi ima istu platu, sa mnogo manje zalaganja ili ima veću platu, a rade isti posao“, objasnio je državni sekretar.
Kasalović je istakao da se ova dva zakona ne tiču povećanja plata, oni uređuju sistem, odnosno definišu ko, koliko i za koji posao prima platu i kako bi trebalo da se vrednuje njegov rad. „Kolika će povećanja plata u javnom sektoru biti zavisi od stanja u budžetu, ali već po najavama koje čujemo od nadležnih vidimo da Vlada ozbiljno razmatra ovo pitanje“, naglasio je državni sekretar Kasalović.
On je rekao da je tekst zakona pripreman u saradnji sa sindikatima i stručnom javnošću i da je tokom javne rasprave i izrade nacrta ugrađeno oko 70 odsto primedbi i predloga. „Od velikog značaja je razgovor sa sindikatima kojima, inače, i ovim zakonima, želimo da omogućimo veće učešće u donošenju politika“.