„Ukupni dosadašnji bilans Budžetskog fonda je takav da je ukupno 3,05 milijardi dinara uloženo u realizaciju više od 425, većinom infrastrukturnih, projekata u opštinama i gradovima širom Srbije. U toku je novi poziv za raspodelu oko 55,3 miliona dinara. Prvi put imamo dva javna poziva za Budžetski fond u jednoj godini. Ministarstvo će, u okviru raspodele sredstava iz Programa podrške razvoju i funkcionisanju sistema lokalne samouprave, i u buduće nastaviti da pomaže ostvarivanje potreba jedinica lokalne samouprave i unapređenje projekata na lokalu i već početkom naredne godine raspisujemo novi poziv“, rekao je na Konstitutivnoj sednici novoizabranog Predsedništva Kluba gradova i opština sa povoljnim poslovnim okruženjem državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Đorđe Dabić.
On je naglasio da Ministarstvo svake godine kroz Budžetski fond unapređuje infrastrukturu u lokalnim samoupravama, a sve u cilju pružanja finansijske pomoći jedinici lokalne samouprave, u punom ili delimičnom iznosu nedostajućih sredstava, za realizaciju novih ili završetak započetih projekata koji se finansiraju iz budžeta jedinice lokalne samouprave, a od posebnog su značaja za jedinice lokalne samouprave, lokalni ekonomski razvoj, investicije i zapošljavanje u jedinici lokalne samouprave.
Govoreći o novom Akcionom planu za sprovođenje reforme sistema lokalne samouprave, naveo je da će ovaj dokument doprineti poboljšanju pravnog i organizacionog okvira, profesionalizaciji, efikasnosti i modernizaciji funkcionisanja lokalne samouprave.
Kako je rekao, ministarstvo posebno insistira na modernim alatima, uvođenju elektronske uprave i digitalne Pisarnice, kako u organima državne uprave tako i na lokalnom nivou.
„Modernizacija je važan aspekt lokalnog ekonomskog razvoja i potrebno je da se sve jedinice lokalne samouprave maksimalno uključe u sistem modernog kancelarijskog poslovanja“, zaključio je državni sekretar, i dodao, da je bitno i umrežavanje lokalnih samouprava kroz mehanizam međuopštinske saradnje.
„Ono što se dobija međuopštinskom saradnjom je mogućnost da se prevaziđu situacije u kojima se nalaze mnoge, pogotovo manje opštine, koje nemaju dovoljno kapaciteta da vrše neke izvorne ili poverene poslove, poput komunalnih ili inspekcijskih. One sada mogu zajedno, uz dogovor, da udruže sredstva i ljude i organizuju zajedničke službe koje će raditi u korist građana“, objasnio je Dabić.
autor Tamara Mladenović