MDULS će nastaviti da analizira, prati efekte i pojača stepen zainteresovanosti za rešavanje problema žitelja podstandardnih naselja u Republici Srbiji

„Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave nastaviće da analizira, prati efekte i pojača stepen zainteresovanosti, ali i pojača resurse za rešavanje problema sa kojima se svakodnevno susreću Romi/kinje iz podstandardnih naselja u Republici Srbiji“, izjavila je ministarka Marija Obradović otvarajući online konferenciju „Mapiranje podstandardnih romskih naselja prema rizicima i pristupu pravima u Republici Srbiji, sa naročitim osvrtom na KOVID 19 epidemiju“.

Obradović je istakla osetljivost teme, kojom se i ranije bavila i za koju je lično veoma zainteresovana, i poručila da će MDULS nastaviti sa kontinuiranim prikupljanjem i analizom podataka koji su preduslov za implementaciju mera za unapređenje stanovanja Roma/kinja, posebno u vanrednim situacijama. Ona je dodala da je period za nama pokazao da, samo uz uvid na terenu i uz saradnju sa svim zainteresovanom akterima i podršku međunarodnih partnera, možemo odgovoriti na urgentne potrebe najugroženijih grupa u društvu.

„Želim da se zahvalim predstavnicima lokalnih samouprava, međunarodnim partnerima i civilnom društvu na uloženom trudu da se obezbedi podrška u hrani, higijeni i zaštitnoj opremi za stanovnike podstandardnih naselja. Pozivam vas da sa ovako dobrom saradnjom nastavimo i u budućnosti“, poručila je ministarka Obradović.

Ona je navela da je MDULS po izbijanju KOVID 19 epidemije pozvao lokalne samouprave i gradske opštine u Srbiji da obezbede pristup pijaćoj vodi za sva neformalna naselja, čime je obuhvaćeno preko 33.000 ljudi koji žive u njima. Takođe, ministarka je učesnike konferencije upoznala i sa drugim aktivnostima, posebno onim koje realizuju jedinice lokalnih samouprava uz podršku EU kroz IPA programe, a koje imaju za cilj unapređenje sveukupnih uslova života u podstandardnim naseljima.

Konferenciju o mapiranju podstandardnih romskih naselja u doba KOVID 19 pandemije organizovali su Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije i Tim UN za ljudska prava, uz podršku Kancelarije Visoke komesarke UN za ljudska prava, a sama studija obuhvatila je 703 naselja na teritoriji 97 jedinica lokalnih samouprava, u kojima živi preko 168.000 Roma/kinja. Podaci dobijeni mapiranjem pokazali su da preko 20 odsto stanovnika podstandardnih naselja nema pristup pijaćoj vodi, preko 55 odsto nema pristup kanalizacionoj mreži, a preko 14 odsto nema pristup struji ili je isti neregularan.

 

 



Skip to content