Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave je, u okvirima svojih nadležnosti i u skladu sa potrebama koje je na terenu izazvala pandemija Kovid 19 virusa, urgentno reagovalo kako bi i najranjivije kategorije stanovništva bile obuhvaćene svim propisanim merama u cilju suzbijanja širenja virusa, naveo je državni sekretar MDULS Stevan Gligorin na završnoj nacionalnoj konferenciji „Smanjenje dodatne ranjivosti Roma i Romkinja i drugih marginalizovanih grupa izazvane pandemijom KOVID 19 u 18 jedinica lokalne samouprave“, a koja se realizuje u okviru programa „Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji“.
On je govoreći u okviru sesije posvećene vodosnabdevanju podstandardnih naselja, u kojima žive pripadnici romske nacionalne manjine u Srbiji, naveo da je MDULS, rukovodeći se potrebama na terenu i mapiranjem podstandardnih naselja u Srbiji prema rizicima i pristupu pravima u doba Kovid 19 pandemije, zajedno sa Timom za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, ali i drugim partnerskim institucijama i organizacijama, apelovalo na sve JLS na čijoj teritoriji takva naselja postoje da se tokom trajanja pandemije stanovnicima ovih naselja omogući pristup pijaćoj vodi, kao i da se ne isključuje struja. Svi gradovi i opštine na čijim teritorijama u Srbiji postoje podstandardna naselja pozvane su da pitanje vodosnabdevanja rešavaju trajno i na održiv način.
Vodeći se ciljevima održivog razvoja i Agendom 2030, a pre svega potrebama ugroženih i marginalozovanih grupa, u cilju da niko u društvu ne sme biti izostavljen, posebno ne u periodu pandemije, MDULS je dodatno podržala romsku populaciju prilikom informisanja o Kovid 19 virusu, prijavi za imunizaciju i vakcinaciju. Samo u periodu od šest meseci uz podrušku MDULS i parnerskih organizacija, prijavljeno je preko 18.000 Roma za vakcinaciju, a preko 20.000 i vakcinisano. Takođe, MDULS je u saradnji sa Crvenim Krstom, GIZ-om, Fondom za otvoreno društvo i SKGO distribuiralo preko 12.000 higijenskih porodičnih paketa za najugroženije porodice u 179 naselja u 29 gradova i opština u Srbiji, u vrednosti od preko 170 hiljada evra, kao doprinos u borbi protiv Kovid 19 virusa.
„Ovo je doba kada je prevencija važnija od leka i lečenja, a iznalaženje trajnih i održivih rešenja za probleme stanovnika podstandardnih naselja u Srbiji izazov na koji moramo da odgovorimo. Na tom putu resorna ministarstva, ali i naši domaći i međunarodni partneri, u MDULS imaju i imaće kredibilnog partnera“, zaključio je državni sekretar Gligorin.
Današnju konferenciju organizovali su Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i GIZ.
Foto galerija: