Međuopštinska saradnja važna i za zaštitu ljudskih prava

„Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave prepoznalo je jedinstven kvalitet koji neposredna komunikacija ombudsmana i građana unosi u rad jedinica lokalne samouprave. Naša vizija jeste da umrežimo jedinice lokalne samouprave, tako da one koje imaju slabije ljudske ili finansijske kapacitete prenesu ovlašćenja lokalnog ombudsmana zaključenjem Sporazuma o međuopštinskoj saradnji sa onom JLS koja je uspostavila ovu instituciju“, poručila je ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević govoreći u okviru srpsko-holandskog dijaloga o značaju međuopštinske saradnje u kontekstu zaštite ljudskih prava.

Ona je istakla da su ombudsmani u Srbiji organizovani na sva tri nivoa: lokalnom, pokrajinskom i republičkom, kao što je to slučaj i u najrazvijenim zemljama u Evropi, te da je Republika Srbija dala najviši značaj instituciji ombudsmana, kao što su to učinile i najrazvijenije članice Evropske unije.

Podsetivši da je ministarstvo uz višegodišnju podršku Vlade Švajcarske pomagalo razvoj međuopštinske saradnje u Srbiji, ministarka je istakla da je MDULS obezbedilo platformu za sistemsku podršku, stvaranje i razvoj međuopštinske saradnje u ovoj oblasti, a na zadovoljstvo svih građana čiji se zahtevi značajno i efikasnije rešavaju kroz korišćenje usluga jedinica lokalne samouprave i ombudsmana.

„Da bismo obezbedili širenje mehanizma međuopštinske saradnje, Ministarstvo je izmenom Pravilnika stvorilo uslove za nastavak podrške uspostavljanju i razvoju međuopštinske saradnje u okviru Budžetskog fonda. Pored postojeće četiri, uveli smo i petu namenu za dodelu sredstava, a koja podrazumeva međuopštinsku saradnju.

Žarić Kovačević je naglasila da je Niš primer dobre prakse u međuopštinskoj saradnji, navodeći da su uz podršku MDULS-a Niš i Gadžin Han osnovali zajedničku Kancelariju lokalnog ombudsmana približivši na ovaj način građanima usluge zaštitnika građana. Dodala je i da je Grad Niš dobio sredstva u iznosu od oko 2,8 miliona dinara za uspostavljanje novog modela međuopštinskog ombudsmana grada Niša i opštine Babušnica.

U okviru holandsko-srpskog dijaloga koji je održan u Nišu na temu „Lokalni i nacionalni ombudsmani u fokusu zaštite ljudskih prava, saradnja između ombudsmana i organa javne vlasti“, govorili su i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, ombudsman Niša Katarina Mitrovski i zamenik gradonačelnika Luka Gašević.



Skip to content