Obradović: Predlog zakona o referendumu i narodnoj inicijativi omogućiće građanima da efikasno ostvaruju svoje pravo na učešće u vršenju vlasti

„Na sam značaj referenduma i narodne inicijative,  kao oblicima neposredne demokratije, najbolje ukazuje sam Ustav Republike Srbije, u kome se kaže da suverenost potiče od građana koji je vrše referendumom, narodnom inicijativom ili preko svojih izabranih predstavnika. Nov zakon o referendumu i narodnoj inicijativi, koji se donosi posle više od 20 godina, omogućiće građanima da efikasnije ostvaruju svoje pravo na učešće u vršenju vlasti“, poručila je Marija Obradović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave na početku načelne rasprave o Predlogu zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, koja je počela danas u Narodnoj skupštini.

Obradović je podsetila da je važeći zakon donet još davne 1994. godine, uz minimalne izmene 1998. godine, ali su njegovi značajni nedostaci imali za posledicu da su se instituti referenduma i narodne inicijative retko koristili u praksi.

Ona je ukazala i da je donošenjem Ustava i Ustavnog zakona za njegovo sprovođenje 2006. godine bila utvrđena obaveza da se svi zakoni, pa i ovaj zakon, usklade sa Ustavom do 2009. godine.

„Zašto do danas Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi nije usklađen sa Ustavom nije pitanje za mene. Ministarstvo na čijem sam čelu je u prethodnih godinu dana posvećeno radilo na konačnoj izradi zakonskog predloga koji se danas nalazi pred Narodnom skupštinom, kako bi predstojeće izmene Ustava u oblasti pravosuđa potvrdili na referendumu, koji će se sprovesti po zakonu koji je u potpunosti usklađen sa Ustavom. Neprimereno bi bilo menjati Ustav po zakonu koji je u suprotnosti sa njim“, istakla je Obradović.

Govoreći o novinama koje Predlog zakona donosi, Obradović je navela, pre svega, usklađivanje sa članom 203. Ustava, koji predviđa da je za potvrđivanje Ustava na referendumu potrebno da za njega glasa većina izašlih birača. Predlogom zakona uređuju se sve vrste referenduma koje predviđa Ustav, kao što su republički, pokrajinski i lokalni, na celoj ili na delu teritorije republike, pokrajine ili jedinice lokalne samouprave, obavezni ili fakultativni, prethodni i naknadni, kao i ustavotvorni, zakonodavni ili upravni. Takođe, referendum može biti i savetodavnog karaktera. Predlog zakona uređuje i rokove za održavanje referenduma, i to najranije 45, a najkasnije 60 dana od dana raspisivanja, navela je Obradović i dodala da je posebna novina Predloga zakona i mogućnost da skupština utvrdi svoj stav o predmetu referenduma, kada je raspisan  na zahtev birača.

Obradović je posebno naglasila novine koje nov zakon donosi kada je u pitanju narodna inicijativa, jer se njime ukida restriktivnost u pogledu načina prikupljanja potpisa. Ona je navela da prikupljanje potpisa više neće morati da se prijavljuje Ministarstvu unutrašnjih poslova, dok se rok za prikupljanje potpisa sa dosadašnjih sedam produžava na 90 dana. Pored toga što se Predlogom zakona predviđa da potpisi birača koji podržavaju inicijativu treba da budu overeni kod ovlašćenih overivača, za šta se plaća naknada od 40 dinara, omogućava se da se potpisi prikupljaju i elektronskim putem, što neće biti podložno overi i plaćanju naknade za tu overu. To će, kako je istakla Obradović, biti uređeno uredbom Vlade u roku od šest meseci od donošenja zakona.

Ona je, zaključujući izlaganje, podsetila i na novine u pogledu uređivanja i definisanja procedure referendumske kampanje i njenog finansiranja. Takođe, Obradović je istakla i izuzetnu saradnju Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave sa Venecijanskom komisijom, čija je mišljenja, komentare i preporuke uvažilo prilikom izrade ovog predloga zakona.

„Mislim da smo uspeli da pripremimo Predlog zakona po Venecijanskim principima dobre prakse u oblasti referenduma, da smo otklonili nedostatke koji su sprečavali građane da više koriste svoje pravo na referendum i narodnu inicijativu i da će sve ovo biti prepoznato kao korak napred u efikasnom ostvarivanju prava građana na učešće u vršenju vlasti putem referenduma i narodne inicijative. Odavno nismo imali bolji zakon kojim se možemo pohvaliti, što je posebno značajno, jer uređuje dva važna mehanizma za ostvarivanje suvereniteta građana putem neposredne demokratije“, zaključila je Obradović.

Ona je pozvala narodne poslanike da, u Danu za glasanje, usvoje Predlog zakona o referendumu i narodnoj inicijativi i time omoguće da predstojeće izmene Ustava u oblasti pravosuđa budu potvrđene na referendumu, koji će se sprovesti po zakonu usklađenim sa Ustavom.

Foto i video galerija

Video pokrivalica – izvor Tanjug



Skip to content