Održan Osmi sastanak Visokog političkog dijaloga o reformi javne uprave

U okviru stalne diskusije o ključnim temama i rezultatima reforme javne uprave, danas je u Beogradu održan Osmi sastanak Visokog političkog dijaloga o reformi javne uprave kojem su prisustvovali ministar državne uprave i lokalne samouprave dr Aleksandar Martinović, ministarka za evropske integracije Tanja Miščević i pomoćnica ministra finansija Verica Ignjatović, kao i ambasador i šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre i šef Jedinice za Crnu Goru i Srbiju Majkl Miler.

Pored toga što je reforma javne uprave zajedno sa vladavinom prava i ekonomskim upravljanjem jedan od preduslova za pristupanje Evropskoj uniji, ona je jedan od najvažnijih prioriteta Vlade RS, poruka je sa današnjeg strateškog političkog foruma.

Na početku sastanka, ministar državne uprave i lokalne samouprave dr Aleksandar Martinović je otvarajući diskusiju naveo da su ostvareni značajni rezultati u domenu delotvornijeg rada i ostvarivanja prava. On je naveo da je reforma u potpunosti orijentisana na stvarne potrebe građana, a da se uprava u Srbiji razvija kroz modernizaciju poslovnih procesa, profesionalizaciju službenika, kao i da se akcenat stavlja na visokokvalitetne i efikasne usluge. On je dodao da je javna uprava, s ciljem da osigura ekonomski rast zemlje, usmerena i na to da uštedi vreme i novac kompanijama, da obezbedi predvidljiv i fer privredni i poslovni ambijent.

Osim usavršavanja službenika, ministar je naglasio i važnost digitalizacije, kao svojevrsnog generatora reforme. On je kazao da je u prethodnih šest godina na tom planu Srbija postigla impozantne rezultate, a da su neki od njih navedeni u Izveštaju Ujedinjenih nacija koji ukazuju na to da je Srbija jedna od deset zemalja koje su najviše napredovale u digitalizaciji javne uprave.

Ovom prilikom ministar Martinović osvrnuo se i na aktuelna dešavanja navodeći da MDULS u saradnji sa ključnim institucijama trenutno definiše novi Akcionog plana Programa za reformu sistema lokalne samouprave, te da je započeto i sa izradom radne verzije Uredbe o jedinstvenom upravnom mestu, kojom će biti predloženi bliži uslovi, kriterijumi i merila koji se primenjuju u postupku određivanja jedinstvenog upravnog mesta, kao i način saradnje nadležnih organa u vezi sa postupanjem i obavljanjem poslova. Dodatno, formirana je Posebna radna grupa koja radi na izmenama i dopunama Zakona o inspekcijskom nadzoru, a čiji je cilj da se poboljšaju zakonska rešenja i status inspektora.

Martinović je istakao da Ministarstvo ostaje opredeljeno da nastavi uspešnu koordinaciju reforme javne uprave, kao i da je orijentisano na uvođenje sistemskih i inovativnih rešenja u želji da javna uprava bude servis građana, te visoko-participativna, odgovorna, transparentna, efektivna i efikasna, kao i da u potpunosti odgovara sadašnjim i budućim potrebama društva.

Foto galerija – izvor MDULS



Skip to content