Osečina – Kroz šljivike i livade zapadne Srbije

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave nastavlja promociju jedinica lokalne samouprave širom Srbije kroz projekat „Srpska slagalica“ (Serbian Puzzle), u kom gradovi i opštine imaju priliku da se predstave na nedeljnom nivou kroz nekoliko različitih tema (istorija, kultura, investicije, gastronomija…).

Ove sedmice u „Srpskoj slagalici“ biće predstavljena Osečina, opština izuzetnih prirodnih uslova koja na površini od nešto više od 300 kvadratnih kilometara ima predele različite nadmorske visine – od 189 do 973 metara. Takvi uslovi su idealni za gajenje svih vrsta voća, o čemu svedoče šljivici na ukupnoj površini od skoro četiri hiljade hektara, kao i zasadi maline i kupine.

 

Mogućnosti opštine su ogromne, naročito u preradi voća i mesa, potencijalnim investitorima je na raspolaganju komunalno opremljena površina sa kompletnom infrastukturom i logističkom podrškom, a pored grinfild investicija na raspolaganju su im i braunfild lokacije u privatnom vlasništvu kojima je neophodno minimalno ulaganje da bi proces proizvodnje počeo.

Blizina državne granice sa Bosnom i Hercegovinom, udaljenost od prestonice svega 130 kilometara i blizina Koridora 11 predstavljaju idealnu osnovu za investicije širokog spektra, a opština posebno može da se pohvali brzom i efikasnom lokalnom administracijom, brzim izdavanjem svih potrebnih dozvola u čiju svrhu su usvojena sva neophodna planska dokumenta.

Da ni kulturna dešavanja nisu na margini svedoči likovna kolonija koja se svakog juna, više od 15 godina, održava u Osečini. Umetnici imaju nedelju dana da izvedu svoja dela, a na Ivanjdanskom saboru igračkih ansambala „Dve obale jedna Drina“, neguju očuvanje i srpske tradicije i povezivanje stanovništva sa obe obale Drine, ne samo na kulturnom, već i na privrednom i turističkom planu.

Uz bogatu kulturnu baštinu Osečina ima čime da se hvali i kada je istorija u pitanju – braća Dimitrije i Gligorije Nedić bili su čuveni podgorski hajduci, učesnici Prvog srpskog ustanka i Boja na Čokešini, kod Šapca.

O njima, njihovom herojstvu, ali i drugim zanimljivostima, jelu tog kraja i istorijatu zgrade uprave, pročitajte na sajtu www.serbianpuzzle.rs



Skip to content