Ožegović: Loša organizacija osnovni problem javne uprave

Državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) Željko Ožegović učestvovao je u radu okruglog stola „Dobro upravljanje kao garancija poštovanja ljudskih prava svih građana“ koji je održan u organizaciji nedeljnika „Vreme“ uz podršku Fondacije za otvoreno društvo Srbije.

Državni sekretar je naglasio da je dobra uprava nešto širi pojam od dobre vladavine i ona podrazumeva postupanje po zakonima, nepristrasna je i nezavisna i predstavlja pravi način da se prevaziđu problemi u društvu. On je dodao i da dobra uprava predstavlja temelj uređenosti države i društva.

 

„Termin birokratizacija je u prošlosti zadobio izuzetno negativnu konotaciju. Stekao se utisak da imamo preglomazan državni aparat koji radi protiv svojih građana, a tome su mnogo doprineli i događaji iz devedesetih godina prošlog veka, kada je došlo do velikog raslojavanja društva.“, izjavio je Ožegović i dodao da do sada nismo imali pravu sliku o veličini i obimu državnog aparata. On je izneo da je osnovni problem u lošoj organizaciji uprave i rade se funkcionalne analize koje će tačno ukazati na strukturu pojedinih sektora i pomoći da realno sagledamo obim državne uprave i na osnovu tih analiza je svrsishodno reorganizujemo.

„Građani upravo žele otvorenu i efikasnu javnu upravu ali zahtevaju i novi pristup – potpunu reorganizaciju. Mi želimo da razbijemo taj strah od šaltera i državnih službenika uopšteno – oni moraju biti na usluzi građanima.“, nastavio je Ožegović i dodao da govorimo o procesu koji ne može biti sproveden brzo i „preko kolena“.

“Da li to možemo očekivati da se sve to promeni sutra? Naravno da ne. Reforma javne uprave nije proces koji može biti oročen. Nije ni proces koji je lak. On podrazumeva promenu načina rada, odgovornosti prema poslu i korisnicima kod 500.000 ljudi!“, istakao je državni sekretar na temu dinamike sprovođenja procesa reformi i tom prilikom citirao Nelsona Mendelu: „Vreme je uvek pravo da se urade prave stvari“.

Govoreći o korupciji, Ožegović ju je apostrofirao kao najveću prepreku napretku društva i istakao da građani žele da budu aktivni učesnici u izgradnji boljeg društva.

„Bez dobrog službenika jasno je da nema ni dobre države. Ipak, ne smemo zaboraviti da u borbu protiv korupcije moramo uključiti i primenu novih tehnologija, što pri tom ne isključuje ljudski faktor, ali minimizira njegov uticaj“, zaključio je svoje izlaganje Ožegović.



Skip to content