Državna sekretarka u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Vidosava Džagić, obratila se učesnicima okruglog stola povodom javne rasprave o Nacrtu zakona o inspekcijskom nadzoru. Ovaj okrugli sto se danas održava u Novom Sadu i peti je u nizu tokom javne rasprave, koja će trajati do 30. septembra 2014. godine.
Tokom svog uvodnog obraćanja, g-đa Džagić je istakla da je čast i privilegija razgovarati i sa privrednicima i sa predstavnicima inspekcijskih službi. „Nije nam cilj da se državni budžet puni kaznama, već da se rast BDP ostvaruje kroz rast privrednih aktivnosti.“, izjavila je Džagić.
Državna sekretarka se posebno zahvalila USAID Projektu za bolje uslove poslovanja na tehničkoj i svakoj drugoj podršci. Poseban značaj, istakla je ona, imaju njihova iskustva i prakse na međunarodnom nivou.
„Svedoci smo da nam je praksa opterećena brojnom regulativom, koja se vrlo brzo menja. Želja nam je da se ovim zakonom, prvenstveno kroz preventivu, reše brojni problemi u cilju podizanja nivoa primene propisa. Nastojimo da sa metode sankcionisanja pređemo na sistem preventive i na tome moramo zajednički da radimo“, zaključila je Džagić i reč dala prof. dr Dobrosavu Milovanoviću, profesoru Pravnog fakulteta u Beogradu i stručnom savetniku USAID Projekta za bolje uslove poslovanja, koji je prezentovao Nacrt zakona o inspekcijskom nadzoru.
U diskusiji koja je usledila nakon prezentacije, učestvovali su privrednici, preduzetnici, predstavnici inspekcija, opštinskih uprava i pravnici.
Predstavnici inspekcija su izneli problem u vidu razgraničenja između preventivnog i konkretnog delovanja – gde prestaje jedno, a počinje drugo, to je ostalo nejasno. Prof. Milovanović je naveo da je sama dostupnost propisa široj javnosti već jedan vid prevencije, a činjenica je da je neophodno naći pravu meru i ravnotežu između preventivnog i konkretnog delovanja. Sa pravnog aspekta istaknute su i manjkavosti u formulaciji određenih članova Nacrta zakona o inspekcijskom nadzoru, na šta će se obratiti posebna pažnja. Takođe, kao i na prethodnim okruglim stolovima, podvučen je i problem preklapanja nadležnosti pojedinih inspekcijskih službi, čije rešenje donosi ovaj Nacrt zakona.
Privrednici su istakli neophodnost unapređenja odnosa između inspekcijskih službi na terenu i subjekata inspekcije, kao i nekoliko praktičnih predloga koja će biti uzeti u obzir. Takođe, apostrofirano je da je potrebno precizirati i unaprediti načine i sisteme obaveštavanja subjekata inspekcije.