Pokazali smo veliku posvećenost u borbi protiv sive ekonomije

„Pokazali smo veliku posevećenost u borbi protiv sive ekonomije. Intenzivno nastavljamo da radimo na reformi inspekcija i u narednom periodu, posebno na digitalizaciji inspekcijskog nadzora, podizanju kapaciteta inspekcija i jačanju pravnog položaja inspektora, ali i na razvijanju novih alata za stalni dijalog sa privredom“, poručila je ministarka državne uprave i lokalne samouprave na današnjoj Proširenoj sednici Koordinacionog tela za suzbijanje sive ekonomije pod nazivom „Program za suzbijanje sive ekonomije 2025: Zajedno za fer konkurenciju“.

Obradović je podsetila da je MDULS u okviru dosadašnjeg programa zaduženo za aktivnosti koje se odnose na efikasniji nadzor nad tokovima sive ekonomije, odnosno, za koordinaciju inspekcija u borbi protiv sive ekonomije, kao i za kompletnu reformu inspekcijskog sistema u zemlji.

Ona je istakla da je dosadašnja petogodišnja saradnja na reformi inspekcija sa partnerima na programu, posebno EBRD-om, dala značajne rezultate, o čemu svedoči zadovoljstvo privrede u gotovo svim sprovedenim anketama.

„MDULS nastavlja reformu inspekcijskog sistema sopstvenim sredstvima, koja su, moram reći, skromna, tako da nam je podrška donatorske zajednice dobrodošla. Rezultati koji su do sada ostvareni nisu mali, a u ovom mandatu i lično sam kao resorni ministar dala „vetar u leđa“ ovoj reformi, jer ovaj proces ne sme da stane“, precizirala je Obradović.

Govoreći o radu inspekcija, ministarka državne uprave i lokalne samouprave posebno se osvrnula na doprinos inspekcija u borbi za primenu mera protiv Kovid 19 pandemije, istakavši da su inspekcije sistemskom koordinacijom na svim nivoima uspele da obezbede primenu protivpandemijskih mera, odnosno, da sa jedne strane očuvaju javno zdravlje, a sa druge, što je bio prioritet, ali i izazov, da omoguće maksimalan stepen privredne aktivnosti.

„U najtežim momentima ostvarena je neprekidna komunikacija sa privredom, uspostavljen Kovid centar za privredu, gde je privreda u realnom vremenu dobijala odgovor na svako pitanje vezano za primenu protivpandemijskih mera. To je veliki doprinos pre svega, ekonomskom plusu zemlje, ali i borbi protiv sive ekonomije, jer su inspekcije, posebno u prvoj fazi pandemije, uspele potpuno da spreče razvoj crnog tržišta medicinskom opremom i osnovnim životnim namirnicama”, navela je Obradović.

Zaključujući izlaganje, Obradović je ponovila da MDULS nastavlja posvećeno da radi na reformi inspekcija u Srbiji, unapređenju položaja inspektora, uvođenju službeničkog zvanja inspektor i ovu priliku iskoristila da pozove kolege iz Vlade da u svojim resorima daju saglasnosti za zapošljavanje novih inspektora, naravno u onoj meri u kojoj to državni budžet može da podrži.

Današnju Proširenu sednicu Koordinacionog tela za suzbijanje sive ekonomije, na kojoj se govorilo o novom programu za suzbijanje sive ekonomije, organizovali su Ministarstvo finansija i NALED, uz podršku EBRD-a. Javna rasprava o Predlogu programa za suzbijanje sive ekonomije 2022-2025 traje do 28. februara ove godine, a učesnici skupa složili su se da se nalazimo na korak do usvajanja strateškog dokumenta kojim će se na sistemski način rešavati pitanja fer konkurencije u Srbiji.

 

Foto i video galerija – izvor MDULS i Tanjug

 

Izjava Obradović – inspekcije su u prvoj fazi pandemije uspele potpuno da spreče crno tržište medicinskom opremom i hranom – izvor Tanjug

 

Izjava Obradović – nastavljamo da radimo na digitalizaciji inspekcijskog nadzora – izvor Tanjug



Skip to content