Postavljen kamen temeljac za izgradnju 40 stanova za izbeglice u Sremskoj Mitrovici

U Sremskoj Mitrovici danas je postavljen kamen temeljac za izgradnju 40 stanova za izbeglice iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, u okviru drugog potprojekta Regionalnog stambenog projekta Republike Srbije (RSP). Izgradnja će trajati 11 meseci, a Sremska Mitrovica je prva od devet jedinica lokalne samouprave u kojima ove godine počinje gradnja stanova iz drugog RSP potprojekta. Gradiće se ukupno 200 stanova: u Kruševcu, Paraćinu Vršcu, Prokuplju i Bajinoj Bašti  po 20, u Šapcu i Kikindi po 25 i u Šidu 10 stanova. 

U ovim opštinama izbeglice će stanove dobijati u zakup, sa mogućnošću kasnijeg otkupa po povlašćenim cenama, dok je 40 stanova u Sremskoj Mitrovici namenjeno  za socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima, odnosno za najugroženije kategorije izbeglica, stara lica i jednoroditeljske porodice i one sa bolesnim članom, bez mogućnosti otkupa.

 Postavljen kamen temeljac za izgradnju 40 stanova za izbeglice u Sremskoj Mitrovici

„Gradnja ovog objekta nastavak je uspešnog rešavanja stambenih problema izbeglica kroz Regionalni stambeni program, na kojem se kontinuirano radi već nekoliko godina. Ovaj program doprinosi ukupnoj stabinosti i primer je dobre saradnje u regionu“, rekao je Bojan Stević, državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave.

Drugi RSP potprojekat vredan je više od 13 miliona evra. U okviru njega planirana je dodela ukupno 900 stambenih rešenja kroz četiri modela: kupovina seoskih kuća (250), izgradnja stanova (200), izgradnja montažnih kuća (120) i dodela paketa građevinskog materijala (250 iz RSP fonda i 80 iz kontribucije Republike Srbije) čime će biti rešeno  pitanje krova nad glavom za najveći broj porodica koje više od 25 godina čekaju ovo rešenje“, istakao je Stević.

Regionalni program stambenog zbrinjavanja  zajednički je višegodišnji program Republike Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Hrvatske, koji ima za cilj da obezbedi trajna stambena rešenja za oko 27.000 najugroženijih izbegličkih porodica, odnosno za oko 74.000 ljudi u regionu. Od tog broja 16.780 porodica je u Srbiji, tačnije oko 45.000 ljudi.



Skip to content