Potpisan Sporazum o sprovođenju projekta „Podrška reformi javne uprave u procesu pristupanja EU“

Predstavnici ključnih institucija, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstva za evropske integracije i GIZ u ime Nemačko-srpske razvojne saradnje, potpisali su danas u Beogradu Sporazum o sprovođenju projekta „Podrška reformi javne uprave u procesu pristupanja EU“. Projekat je vredan tri miliona evra i biće implementiran u narednom periodu do 2026. godine.

Državna sekretarka u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Maja Mačužić Puzić zahvalila se na kontinuiranoj podršci koju GIZ pruža reformi javne uprave ističući da ovaj proces nije važan samo zbog namere Srbije da postane članica EU, već pre svega zbog dobrobiti građana.

„Želimo da uspostavimo funkcionalni sistem javne uprave koji pruža kvalitetne usluge građanima i osigurava optimalne uslove za privredni rast i društveni razvoj. Uvođenjem pozitivnih promena u rad javne uprave, ostvaruju se značajne uštede vremena, novca i ljudskih resursa, a administracija se u potpunosti stavlja u službu građana. Ministarstvo je u tom cilju uložilo ukupno 345 miliona dinara u uspostavljanje 55 jedinstvenih upravnih mesta u gradovima i opštinama širom Srbije, a nedavno je usvojena i Uredba o jedinstvenom upravnom mestu koja će doprineti izgradnji pravnog okvira za kvalitetno i efikasno pružanje javnih usluga“, istakla je Maja Mačužić Puzić.

Ona je navela da je u svim segmentima načinjen veliki iskorak i da je došlo do značajnih unapređenja, a izrazila je i nadu da će se i u budućnosti, u partnerstvu dostizati utvrđeni ciljevi.

S druge strane ministarka za evropske integracije Tanja Miščević izjavila je da je ova saradnja pomogla da se unapredi  koordinisanje  pristupnih pregovora.

„Prethodne tri godine smo zajednički sa GIZ-om radili na digitalizaciji procesa planiranja i usklađivanje nacionalnog sa evropskim zakonodavstvom, poboljšanju sistema planiranja administrativnih kapaciteta, ali i sredstava potrebnih za uspešno vođenje pristupnih pregovora“, rekla je ministarka. Ona je naglasila da su ovi poslovi, uz brojne dodatne stručne analize i pripremljenje preporuke kako da uspešnije vodimo pregovore, pomogle da planski i koordinisano radimo.

Direktorka GIZ-a u Srbiji, Daniela Funke, izjavila je da joj je veliko zadovoljstvo što Nemačka podržava proces refome javne uprave u Srbiji od 2016. godine i što je do danas postignuto mnogo značajnih rezultata.

“Očekujemo da će javna uprava ići dalje u pravcu digitalizacije, efikasnosti, inovativnosti i održivosti. Građani i privreda očekuju transparentniju, odgovorniju i korisnički orijentisanu javnu upravu. To su izazovi sa kojima se suočavaju zemlje širom sveta. Projekat je nizom svojih aktivnosti usmerenih na digitalizaciju usluga, participativnost građana i izgradnju kapaciteta u državnim instutucijama, doprineo unapređenju u ovim oblastima” izjavila je Daniela Funke.

Sporazum je potpisan na Završnoj konferenciji projekta koji se sprovodio prethodne tri godine, a u okviru koje su predstavljeni ključni rezultati reforme javne uprave, naročito u segmentu modernizovanog pružanja usluga građanima, upravljanja ljudskim resursima, planiranja i koordinacije javnih politika, i oblasti evropskih integracija.

Učesnici konferencije potvrdili su da je preduslov pristupanja EU efikasna javna uprava koja je okrenuta ka potrebama građana.

Novi projekat nastavak je saradnje Srbije i Nemačke u ovoj oblasti i obuhvata veliki broj aktivnosti koje će doprineti boljem funkcionisanju javne uprave. Pored ključnih potpisnika značajni su i partneri na realizaciji projekta, među kojima su Generalni sekretarijat Vlade, Republički sekretarijat za javne politike, Služba za upravljanje kadrovima i Nacionalna akademija za javnu upravu.

Foto galerija – izvor MDULS



Skip to content