Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave nastavlja promociju jedinica lokalne samouprave širom Srbije kroz projekat „Srpska slagalica“ (Serbian Puzzle), u kom gradovi i opštine imaju priliku da se predstave na nedeljnom nivou kroz nekoliko različitih tema (istorija, kultura, investicije, gastronomija…).
Ove sedmice u „Srpskoj slagalici“ biće predstavljena Opština Žitište, koja povezuju Balkan sa Srednjom, Severnom i Zapadnom Evropom i mada još uvek mala i ne mnogo razvijena, ima ogroman potencijal i motivisano i edukovano stanovništvo spremno za napredak. Industrijska zona je osnova za fokusiran razvoj sektora malih i srednjih preduzeća, a opština može da se pohvali i velikim brojem dobro uređenih i opremljenih skladišnih kapaciteta, dok ulaganja u termalne mineralne izvore, čiji potencijali , na žalost, nisu iskoriščeni, svakako mogu biti isplativa.
Meštani Žitišta sa ponosom govore o svom sugrađaninu slikaru i književniku Ljubomiru (Ljubiši) Kokotoviću, koji je živeo i stvarao u Belgiji, Engleskoj, Francuskoj, Holandiji i Italiji. Imao je više od 80 samostalnih i kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu, izlagao sa velikim imenima kao što su Renato Gutuzo, Pablo Pikaso, Salvador Dali, Huan Miro i Mark Šagal, a britanska kritika uvrstila ga je među četiri najzapaženija crtača novijeg vremena. Dobitnik je šest internacionalnih nagrada u Italiji, Nemačkoj, San Francisku, Velikoj Britaniji i priznanja u Seulu.
Žitište je poznato i po Manifestaciji „Čiken fest“, koja se tradicionalno održava svakog jula. Tada na megdan izlaze najbilji kuvari pilećeg paprikaša, ekperti za kajganu od 1.000 jaja, sportisti na brojne terene i svi kojima je stalo da se promoviše kulturno-umetničko stvaralaštvo iz Srbije i zemalja regiona. Do sada je „Čiken fest“ privukao više od 300.000 posetilaca, a tokom prve godine održavanja manifestacije otkrivena je i statua posvećena filmskom bokseru Rokiju Balboi. Tada je malo ko mogao i da zamisli da će upravo ona postati zaštitni znak opštine.
Bogata lovišta na obalama Begejskog kanala i Starog Begeja iznedrila su brojna lovačka društva koja turistima i svojim članovima ne retko prirede prave delikatese. Među njima je i srneći gulaš na lovački način, koji se može naći i na vašoj tršezi, jer recept možete pročitati na sajtu www.serbianpuzzle.rs.