Potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički je na sednici Ekonomskog kokusa Skupštine Srbije na kojoj je bilo reči o platama i zapošljavanju u državnoj upravi i predloženim pravcima reforme, predstavila Nacrt zakona o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru i Nacrt zakona o platama u javnom sektoru. Sastanku Ekonomskog kokusa prisustvovali su i predstavnici lokalnih samouprava i nevladinog sektora.
„Zakon o platama u javnom sektoru omogućiće pravedniji sistem isplate plata kako bi bilo manje zloupotreba, i kako bi se one ujednačile, odnosno za iste poslove omogućila i ista zarada“, izjavila je Udovički i dodala da će smanjenje troškova zaposlenih u državi biti moguće ne samo smanjenjem broja zaposlenih i smanjenjem plata, već i boljom organizacijom.
Udovički je rekla da je cilj da se u naredne tri do tri i po godine, stvori daleko efikasnija i jeftinija uprava koja će biti servis građanima i podrška privredi i privrednom rastu.
„Cilj je moderna i jaka državna uprava, a pravedniji sistem plata trebalo bi da omogući da on bude jednostavniji i transparentniji da bi bilo manje zloupotreba kod zarada“, dodala je Udovički navodeći da će biti moguće smanjiti troškove zaposlenih u državi ne samo smanjenjem broja zaposlenih i smanjenjem plata već reorganizacijom tako da prosečan trošak po zaposlenom bude niži.
Udovički je rekla da ima prostora za unapređenje efikasnosti državne uprave i da smanjenje zaposlenih u naredne tri godine mora da se sprovede pažljivo, odmereno i promišljeno. Ona je navela da je primetno da postoji loša struktura zaposlenih te će biti neophodna sistematizacija radnih mesta, kako bi se ona „upriličila onome što je zaista potrebno i realno za proizvodnju usluga koje moraju da budu jasno definisane“.
„Ako imate lošu strukturu zaposlenih oni rade mnogo više prekovremeno, neke ljude plaćate, primera radi, troje njih za posao koji može da obavi jedna osoba“, navela je primer Udovički. Ona je rekla da ima prostora za smanjenje broja zaposlenih u državnoj upravi, ali da informacije koje su postojale, a odnosile su se na to da je javna uprava glomazna – nisu tačne.
„Tačnije, kada imate 500.000 zaposlenih u državnoj upravi, to znači da na 100 stanovnika „ide“ sedam zaposlenih što spada u manje u Evropi, odnosno to znači da nemamo toliko mnogo zaposlenih u odnosu na potrebe“, rekla je Udovički.
Ministarka je rekla da će Zakonom o platama biti omogućeno „da se sve zarade upodobe, odnosno da se za isti rad, vrstu posla, isplaćuje ista zarada“. Kako je navela, trenutno se pravi takozvani katalog poslova, što je, dodala je, veliki posao, koji mora da bude dobro opisan.
Ona je dodala da se za to mora pobrinuti svaki od resora u Vladi Srbije. „Nama su ukupni javni troškovi države vrlo visoki u odnosu na naše mogućnosti, ali imamo i malu fleksibilnost jer penzije ne mogu biti manje, ali i socijalna davanja ne mogu da budu manja“, rekla je ministarka.
Potpredsednica Vlade je navela da kada se smanjuju troškovi zaposlenih u državnoj upravi, stvara se prostor da se poveća deo sredstava za zapošljavanje ljudi u privatnom sektoru. „Biće moguće direktno u nekim oblastima prebacivanje zaposlenih iz državnog u privatni sektor“, rekla je ona.
Udovički je kazala da ovaj zakon ne bi bio potreban u zemljama koje se drže fianansijskih ograničenja.
Na sednici je saopšteno i da je Javna rasprava o Zakonu o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru počela 15. maja i trajaće do 4. juna, a već su počela da stižu mišljenja od strane velikog broja državnih organa koja će biti uzeta u obzir.