Broj „pravno nevidljivih“ Roma, Aškalija i Egipćana prepolovljen je u protekle četiri godine, a ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički kazala je danas da se problem postojanja osoba bez državljanstva može rešiti i da će Srbija biti primer u regionu. Udovički je podsetila da je od 2009. rešeno više od 20.000 zahteva i da je Srbija najpre zbog sistemskih rešenja pohvaljena u Izveštaju o napretku, u okviru poglavlja 23.
Ona je precizirala da postoji prostor za poboljšanje, jer se rizik od apatridije može povećati, i da se u tom smislu treba nastaviti saradnja sa Zaštitnikom građana i UNHCR, koja već postoji i definisana je zajedničkim sporazumom. Podsetila je da je Srbija potpisnik konvencija koje se bave problemom apatridije i to Konvencije o statusu lica bez državljanstva iz 1954. i Konvencije o smanjenju broja lica bez državljanstva iz 1961.
Šef Predsedništva UNHCR u Srbiji Hans Fridrih Šoder rekao je da je zadovoljan napretkom i da će ta organziacija nastaviti da pomaže Vladu Srbije, Zaštitnika građana i civilno društvo u pronalaženju rešenja za „pravno nevidiljive“ Rome. Prema njegovim rečima, Romi koji su morali da pobegnu sa Kosova su posebno pogođeni ovim problemom, dok, kako je kazao, više od deset miliona ljudi u svetu trpi posledice neposedovanja državljanstva.
Naglasio je da je poseban napredak ostvaren zakonodavnim promenama i zbog pojednostavljenih procedura prilikom upisa boravišta, i da je dosta urađeno na donošenju sistemskih rešenja koji su podigli svest kod sudija, policije, matičara… Oko 3.000 lica je ponovo upisano u matične knjige, pribavljeno je preko 21.000 ličnih karata… „Gotovo 50 odsto svih slučajeva je rešeno. Ako nastavimo ovim trendom, nadam se da ćemo okončati, odnosno staviti tačku na rizik od apatridije“, kazao je on. Naveo je i da će UNHCR nastaviti da podržava rešenja za Rome koji su raseljeni sa KIM, a kojima je prebivalište tamo registrovano, zatim za besplatnu pravnu pomoć, kao i pronalaženje načina da siromašni izbegnu plaćanje taksi, besplatnu pravnu pomoć.