Uspešno završeno prvo tromesečje u IT prekvalifikacijama

Na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu završeno je prvo tromesečje pilot programa prekvalifikacija u IT sektoru, koji je organizovalo Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave. Osnovni cilj ovog projekta je zapošljavanje najboljih 100 kandidata koji uspešno završe obuku i koji će imati mogućnost da kao junior programeri pronađu posao u IT sektoru. Program prekvalifikacija pokrenut je na predlog Ministarskog saveta za IT, kojim predsedava ministarka Ana Brnabić.

MDULS je krajem aprila ove godine počelo realizaciju obuka za junior programere u IT sektoru u Beogradu, Novom Sadu i Nišu. FON zajedno sa „Breza softver inženjeringom“ obučava 25 polaznika za rad u programskom jeziku Java. Kurs Application Programming „Link grupe“ pohađa 15 polaznika, a njih 10 pohađa program za Web Development. „Vojvodina IKT klaster – VOICT“ u Novom Sadu, vrši obuke za 25 polaznika, koji pohađaju program za Web Development. Takođe, za rad u programu Java obučava se 12 niških polaznika u „Klasteru za napredne tehnologije (NiCAT)“, dok se njih 13 obučava za rad u programu .NET.

Ove edukacije karakteriše visok intenzitet i velika zainteresovanost polaznika koji redovno pohađaju program, gde je prisustvo preko 90%. „Veoma sam zadovoljna polaznicima obuke koji pokazuju veliku motivisanost, interesovanje i želju da steknu znanje. Oni će nakon ove obuke steći sva potrebna znanja i iskustva za programiranje u “Java“ programskom jeziku i samostalno rešavaju probleme sa kojima se suočavaju“, rekla je vanredni profesor na Fakultetu organizacionih nauka i jedan od predavača na ovoj obuci, Milica Vučković.

 

Polaznici obuke ocenjuju kao veoma edukativne i zahtevne, ali i produktivne u rešavanju zadataka koji se pred njih postavljaju. Jedan od polaznika obuke, Dušan Erceg, istakao je da je zadovoljan kako teče obuka i da očekuje da nakon nje bude konkurentan na berzi rada. Takođe, jedan od polaznika obuke je i Milica Milojević, koja je istakla da su organizatori uradili odličan posao i da je sada samo na polaznicima da daju sve od sebe, kako bi postigli najbolje rezultate.

Pojedini kandidati koji su odustali od pohađanja obuke, zbog nemogućnosti da se usklade sa svojim obavezama i zbog visokog intenziteta kursa, zamenjeni su narednim rangiranim kandidatom sa liste. Procenat odustajanja je samo 3%, što je mnogo manje od industrijskog standarda gde se dešava da odustane 10-20% polaznika.

Obrazovni profili polaznika edukacije su raznovrsni, od ekonomista i pravnika, do ljudi zaposlenih u ugostiteljskim delatnostima. Obuku pohađa više muškaraca nego žena, a najveći broj polaznika ima sa srednju stručnu spremu. Najveći broj kandidata je starosti od 26 do 35 godina, a pojedini učesnici imaju i preko 56 godina. Većina polaznika trenutno nije u radnom odnosu, dok je manji broj kandidata koji su zaposleni.

Škole koje drže obuke omogućavaju polaznicima mentorski rad i pohađanje stručne prakse. One će pomoći polaznicima u procesu traženja posla, jer na taj način škole ostvaruju uslov za isplatu 30% od ukupne cene kursa po polazniku. Podsetimo da, prema uslovima konkursa, škole dobijaju 20% od ukupne cene kursa po potpisivanju ugovora, 50% po završetku kursa uz adekvatnu potvrdu i preostalih 30% samo ukoliko se polaznici zaposle u roku od 9 meseci, na minimum 3 meseca i minimalnom mesečnom platom od 40 000 dinara.

Obuke traju četiri meseca, počev od kraja aprila, zaključno sa krajem avgusta, a jedan od osnovnih kriterijuma za ocenu uspešnosti pilot faze prekvalifikacija je brzina zapošljavanja najboljih 100 kandidata. Država ne subvencioniše zapošljavanje kandidata u IT industriji nakon završene obuke, a ukoliko se ovaj pilot projekat pokaže kao uspešan, u glavnoj fazi projekta biće organizovane obuke za dodatnih 900 polaznika do kraja ove godine.



Skip to content