„Uspostavljanje kvalifikovanog elektronskog pečata za državne i druge organe povećaće efikasnost javne uprave, imajući u vidu da je njena transformacija u efikasan servis građana jedan od ciljeva ove Vlade. Ekonomična i transparentna javna uprava, mogućnost da organi elektronski razmenjuju dokumenta međusobno i sa građanima, dobiće svoj pun smisao uspostavljanjem kvalifikovanog elektronskog pečata“, poručila je ministarka državne uprave i lokalne samouprave Marija Obradović, obrazlažući Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o pečatu državnih i drugih organa na današnjoj sednici Narodne skupštine.
U dosadašnjoj praksi, u skladu sa važećim Zakonom o pečatu državnih i drugih organa, bio je poznat samo pečat u formi otiska. Ministarstvo i Vlada su se opredelili da isti ne ukidaju, jer se i u našoj, ali i međunarodnoj praksi za pojedine vrste poslova isti i dalje koristi, navela je Obradović. Ona je dodala da se ovim Predlogom zakona uređuje namena, sadržina, izgled i upotreba kvalifikovanog elektronskog pečata, kada u vršenju poslova iz svog delokruga državni i drugi organi, imaoci javnih ovlašćenja i pojedinci kada vrše javna ovlašćenja koja su im poverena zakonom razmenjujuju dokumentarni materijal, koji je pripremljen ili nastaje u njihovom radu elektronskim putem.
Usvajanjem ovog Predloga zakona vrši se, između ostalog, usaglašavanje postojećeg Zakona o pečatu državnih i drugih organa sa do sada donetim zakonima kojima se uređuje funkcionisanje elektronske uprave, a postupak davanja saglasnosti na sadržinu i izgled pečata sprovodi se na isti način za obe vrste pečata. Takođe, predviđeno je da će se postupak davanja saglasnosti na sadržinu i izgled pečata odvijati putem elektronske usluge na Portalu eUprava, bez obzira na formu pečata, a rok od tri dana od dana podnošenja urednog zahteva u kojem Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave daje saglasnost nije menjan, istakla je Obradović i dodala da će Ministarstvo nastojati da i ubuduće održi efikasnost kada je u pitanju rok za davanje saglasnosti za sadržinu i izgled obe vrste pečata.
„Predlog ovog zakona daće novu dimenziju u radu svih organa koji su istim obuhvaćeni, što se odnosi na preko 10.000 organa koji će sada imati mogućnost da upotrebljavaju i elektornski kvalifikovani pečat. Pozivamo sve organe na koje se Predlog zakona odnosi da u okviru poslova koje obavljaju prepoznaju prednosti primene elektronskog kvalifikovanog pečata i elektronske komunikacije, da zatraže saglasnost Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave i pribave elektronski pečat i gde je god moguće u vršenju svojih poslova postave sebi kao prioritet da papirne dokumente u komunikaciji sa drugim organima i građanima zamene elektronskim dokumentom“, zaključila je Obradović.
Narodna skupština započela je danas načelni pretres o više predloga zakona, među kojima je i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o pečatu državih i drugih organa, a ministarka Obradović je pozvala narodne poslenike da u Danu za glasanje usvoje ovaj Predlog zakona.
Foto galerija