Želim da poslednji četvrtak u mesecu u Narodnoj skupštini bude najgledaniji program u Srbiji

„Želim da poslednji četvrtak u mesecu, kada nas u Narodnoj skupštini propituju građani kroz glas narodnih poslanika, bude najgledaniji program u Srbiji“, izjavila je Marija Obradović, koja je juče, prvi put po stupanju na dužnost ministarke državne uprave i lokalne samouprave odgovarala na pitanja narodnih poslanika.

Ona je istakla da je institut poslaničkih pitanja poslednjeg četvrtka u mesecu, u vremenu od 16 do 19 časova, veoma važan kontrolni mehanizam Parlamenta nad radom Vlade Srbije i poručila da bi volela da građani znaju da su pitanja koja narodni poslanici postavljaju članovima Vlade rezultat njihove komunikacije sa narodnim pooslanicima, jer u Narodnoj skupštini se pita ono što pitaju građani Srbije.

Odgovarajući na pitanja, ministarka Obradović navela je da je 1.septembra 2020.godine uspostavljen Centralni registar stanovništva, odnosno centralna, vrlo pouzdana baza podataka, koja sadrži 13 osnovnih evidencija u državi sa podacima o građanima.

„Centralni registar stanovništva treba da posluži institucijama u Srbiji da građani ne idu od šaltera do šaltera, već da institucije iz registra potražuju podatke, što će nam omogućiti uštedu i u vremenu i u novcu, a što je najvažnije omogućiti da radimo brže, praktičnije i modernije, što je i glavna poruka E-uprave“, istakla je Obradović.

Ona je poručila da država mora da bude efikasniji servis građana i da ceo sistem E-uprave mora da nas nauči da postanemo E-građani. Ministarka je pozvala građane da budu na tom putu partner državi i da na Portalu E-uprave provere svoje podatke, a da na šalterima pošta i poreskih administracija u lokalnim samoupravama zatraže parametre, kako da se priključe i provere evidencije iz registra.

Govoreći o još jednom projektu Ministrstva, a koji kao i prethodni ima snažnu podršku Kabineta premijerke, ministarka Obradović predstavila je Nacionalnu akademiju za javnu upravu, za koju je istakla da je institucija stvorena sa ciljem da se unaprede kapaciteti i kompetencije državnih službenika i funkcionera na svim nivoima vlasti u zemlji.

„To je institucija gde svi zaposleni u javnoj upravi, pa tako i nosioci funkcija, mogu da se upoznaju sa obavezama pozicija na koje su izabrani. Posle ovih izbora u Srbiji imamo novih 60 gradonačelnika i predsednika opština, koji se do sada nisu sretali sa takvom vrstom odgovornosti. Zato je Nacionalna akademija za javnu upravu osmislila program obuke za nove lokalne lidere, kako bi im pomogli na njihovim novim poslovima i kako bi građani koji su ih birali bili zadovoljniji“, istakla je ministarka MDULS.

 



Skip to content