Ministar državne uprave i lokalne samouprave, Branko Ružić, dodelio je danas na konferenciji „Borba protiv sive ekonomije-prvo poluvreme“ predstavnicima devet pobedničkih lokalnih samouprava,
“Građani Bele Palanke, Blaca, Dimitrovgrada, Kikinde, Kule, Medijane, Savskog venca, Vranja i Vrbasa su, odgovornim ponašanjem, pomogli da njihove zajednice osvoje nagradni fond od po 23.000 evra za ulaganje u projekte od javnog značaja”, rekao je on.
Ministar Ružić je istakao da će ova sredstva biti uložena u projekte po izboru građana i da je to pravi način da se ukaže na koji način se troše novci od poreza. „Zato što građani treba da se konsultuju gde i šta treba graditi i zato što je to način praktikovanja neposredne demokratije, mi smo izmenama Zakona o lokalnoj samoupravi i propisali da sve opštine i gradovi, prilikom izrade lokalnih budžeta, moraju konsultovati građane oko toga šta i gde treba graditi“ rekao je ministar.
Govoreći o rezultatima u borbi protiv sive ekonomije, Ružić je naglasio da su inspektori u prvim borbenim redovima i podsetio da je reformom inspekcijskog sistema, koja je započeta 2015. godine, ovaj sistem promenjen iz korena, jer je omogućeno da inspektori kontrolišu neregistrovane subjekte, što ranije nije bio slučaj, uloga inspekcija je prvenstveno savetodavna, a mnoge novine se odnose na efikasniji rad samih inspektora. Rezultati su već vidljivi u ovoj oblasti, rekao je ministar i izrazio zadovoljstvo, jer su privrednici već pozitivno ocenili ovu reformu.
“U prošloj godini obavljeno je 415 hiljada inspekcijskih nadzora i utvrđeno 3.000 neregistrovanih privrednika, što je smanjenje za od 10 odsto u odnosu na 2016. godinu, a inspekcijske službe obavile su više od 3.000 službenih savetodavnih poseta u prošloj godini i izrekli osam hiljada preventivnih mera” rekao je Ružić i dodao da su se privrednici 650 puta sami ocenili, a inspektori su 2.500 puta najavili privrednicima nadzor.
“Broj vanrednih nadzora sveli smo na 30 procenata, dok se 70 obavlja po redovnoj proceduri, shodno planovima koji su javni „, kaže on.
Ministar Ružić je najavio da će ministarstvo u narednom periodu raditi na implementaciji softverske platforme e-inspektor, a od polovine oktobra će prve četiri „pilot“ inspekcije , Tržišna, Sanitarna, Inspekcija rada i Upravna krenuti sa radom u ovom softveru, dok će im se na proleće sledeće godine pridružiti i ostale inspekcije.
Ružić kaže da, kao što je kod saobraćajnih prekršaja moguće sklopiti sporazum o priznanju prekršaja u oblasti trgovine ili rada, privrednici će to moći od sada da učine i sa ovim inspekcijama.
Ministarstvo je svesno da u Srbiji ima manjak inspektora, kao i opreme, te da su plate zaposlenima u ovom sektoru niske, ali kaže “Ministarstvo se založilo da inspektorima na lokalu omogući korektivni koeficijent, koji može da donese povećanje plata i do 20 odsto“.
„Nadam se da će to, bar malo, ispraviti nepravdu, doprineti da položaj inspektora bude poboljšan i da će, u konačnom, uticati na njihovu motivaciju da reformu iznesu do kraja“, rekao je Ružić.